Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Počet zobrazených článků: 50 (z celkem 317 nalezených)

|0-50|50-100|100-150|150-200|200-250|250-300|300-317|

Pohyby ve sluneční atmosféře v pohledu úpické hvězdárny
(Marcel Bělík, Informace, 13.04.2020)
V minulém povídání o Slunci jsme se zmínili o důvodech, proč studujeme sluneční atmosféru, které říkáme též korona. Dnes se zaměříme na jednu z oblastí, kterou se na úpické hvězdárně zabýváme. Umožňují nám to detailní snímky pořízené během úplných zatmění Slunce jak naší hvězdárnou, tak jinými pozorovateli. Zajímavé výsledky z tohoto oboru byly publikovány v prestižních astronomických časopisech Solar Pysics a Astrophysical Journal.

Proč pozorujeme sluneční zatmění?
(Marcel Bělík, Informace, 12.04.2020)
Jak možná víte a možná ne, jedním z pozorovacích programů úpické hvězdárny je sledování úplných zatmění Slunce. Jak ale určitě víte asi všichni, je zatmění, hlavně to úplné, poměrně vzácné. To poslední u nás bylo vidět 12. května 1706, další nás čeká až 7. října 2135. A zajímavá z hlediska výzkumu sluneční atmosféry, neboť to je to co nás zajímá, jsou pouze zatmění úplná. Přesto, že cesty za pozorováními těchto jevů bývají často spojena s trablemi cest, pořádají se po celém světe výpravy za jeho pozorováním. A to nejen kvůli zažitku, ale také a pro nás hlavně, z důvodu vědeckého poznání. Pojďme si tedy ve stručnosti říci, proč jejich sledování věnujeme takovou pozornost.

Komety díl druhý – původ
(Martin Lehký, Informace, 12.04.2020)
Stará psí víla v Pohádce psí Karla Čapka vypráví rusalkám, kterak duše jistého pejska přišla do nebe a bůh "udělal novou hvězdu, a aby se poznalo, že je to pro psí duše, udělal k ní ocas. A sotva ta psí duše přišla na hvězdu, měla z toho takovou ukrutnou radost, že začala běhat, běhat, běhat v nebeském prostoru jako pes na louce, a ne tak pořádně po cestě jako ostatní hvězdy; a takovým psím hvězdám, co rejdí po nebi a mrcají ocasem, se říká komety."

Znáte televizi TV Noe? A víte, že tato televize natáčí a vysílá vynikající astronomické pořady?
(redakce, Informace, 10.04.2020)
Již 3x, 19.3., 26.3.(aktualizován 6.4.2020, 15.4.2020 a 22.4.2020) a 31.3. jsme doporučili internetová videa, která by dětem či studentům mohla pomoci s některými ve škole probíranými tématy spadajícími do astronomie a příbuzných oborů. Dnes představujeme naučný astronomický cyklus, jehož obsah již povětšinou jde nad rámec školních osnov, ale třeba se informace, které v něm lze najít, hodí někomu do nějaké ročníkové či seminární práce.

ČAM za březen 2020: C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu
(Marcel Bělík, Informace, 07.04.2020)
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila Zatím tomu vývoj její jasnosti napovídá. Ale nechme se překvapit. I když už začala být viditelná i v menších dalekohledech, okem ji zatím nespatříme. Ale i tak se na ni můžeme podívat. Astrofotograf Pavel Váňa pořídil její portrét a zaslal jej do březnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce, které vyhrál. Soutěž zaštiťuje Česká astronomická společnost.

Vitruální astronomický kroužek
(Marcel Bělík, Informace, 07.04.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Ráno vychází Mars, Jupiter a Saturn
(Marcel Bělík, Informace, 05.04.2020)
Večerní oblohu jsme si probrali nedávno, ale ono se nám cosi děje i na té ranní. Těsně před východem Slunce se nám nad jihovýchodním obzorem objeví skupinka 3 jasných "hvězd". O hvězdy ovšem nejde, jak ostatně již titulek navozuje. To vycházejí 3 jasné planety Mars, Jupiter a Saturn. Jak nám bude dříve svítat, bude se jejich viditelnost ráno pomalu zhoršovat, ale zkuste to se na ně podívat.

Pohled slavným dalekohledem (fiktivní esej, vzniklá na základě vlastních zkušeností)
(Marcel Bělík, Informace, 03.04.2020)
Plahočíme se do kopce, ochlazuje se a ještě ke všem se stmívá. Projdeme kolem hřbitova a jsme na kopci. Tma už je jako v pytli. Kruci, to tu nemaj lampy? Nojo, na hvězdárně asi moc svítit nemůžou, abysme něco viděli. No, a na to nakonec čekáme. Těšíme se na návštěvu hvězdárny. A nejen to, chceme se podívat do hlubin vesmíru více než 100 let starým dalekohledem.

Stanice ISS nad našimi hlavami
(Marcel Bělík, Informace, 01.04.2020)
Kosmická stanice ISS je fenomén již poměrně známý. Ale jistě stále fascinující. Ostatně, když si představíme, že každých 92 minut nám nad hlavou proletí rychlostí 28 000 km/h ve výšce 400 km proletí něco, co je velké asi jako stadion a bydlí na tom lidé ...
V současné době, až do 6. dubna, ji budeme moci pozorovat i nad našimi hlavami. Pak přijde pauza a nad námi se objeví opět 28. dubna. Ne že by nelétala, to určitě ne, ale nad hlavami se objevuje zase v jiných částech Země. A je hezky vidět i pouhým okem.

Tip na videa o fyzice a občas i astronomii pro školáky druhého stupně ZŠ
(redakce, Informace, 31.03.2020)
V článcích 19.3. a 26.3. jsme přinesli pár tipů na spíše kratší filmy zaměřené na astronomii, které si školáci mohou pustit prostřednictvím internetu. A protože k pochopení jak principů metod průzkumu vesmíru tak principů samotného chování vesmírných objektů je třeba také mít povědomí o zákonech fyziky, přinášíme pár odkazů na videa, která by dětem 2. stupně ZŠ mohla tento školní předmět zajímavě podat.

Komety – vlasaté kamarádky
(Martin Lehký, Informace, 30.03.2020)
Komety od pradávných časů vzbuzovaly u lidí nevšední pozornost. Důvod? Lidé pozorovali hvězdy, které po stovky let se zdají být stále na svém místě. Proto se jim začalo říkat stálice. Ty jasnější si v myslích uspořádali do souhvězdí. Všechna nevznikla najednou, ale mají původ ve vzdálených civilizacích, například Mezopotámii či Egyptě, ovšem na severní obloze se nejčastěji setkáváme s řeckou mytologií. V kontrastu je pak jižní obloha, která je velmi moderní, v současnosti všeobecně přijímaná zdejší souhvězdí pocházejí převážně z období 16. až 18. století. Takže na obloze můžeme najít bájného Oriona, královnu Kasiopeu, Lva, ale také Mouchu, Oktant, Sextant, Kružítko či Pravítko.

Ještě jeden pohled k západu
(Marcel Bělík, Informace, 29.03.2020)
V naší dnešní virtuální úpické hvězdárně se ještě jednou podíváme nad západní obzor večer po západu Slunce. Počkáme, až se nám z noční oblohy ztratí Měsíc, pak si totiž budeme moci plně vychutnat třeba i pohled malým dalekohledem na hezkou mlhovinu v Orionu. Venuši jsme již také probrali v jednom z minulých dílů, byť se k ní ještě alespoň jedním obrázkem vrátíme. Ale hlavní naši pozornost zaměříme na souhvězdí Orion a na některé zajímavé objeky, které v něm můžeme naléz. Ať již očima, nebo dalekohledem. Takže, pojďme s odvahou do toho.

Jak to máme nyní na obloze?
(Marcel Bělík, Informace, 28.03.2020)
V dnešním průvodci noční oblohou se ještě jednou podíváme na večerní obzor na západě. Planetu Venuši jsme si trochu popsali minule, zmínili jsme se i o Měsíci a jeho dorůstání do první čtvrti. Dnes se zaměříme spíše na objekty hvězdné, které jsou mnohem dále od Slunce než Země a ostatní planety. Jedná se buď o jednotlivé hvězdy, případně mlhoviny či hvězdokupy. Takže opět, pusťme se do toho a pokud Vám počasí a světla v okolí dovolí podívat se na nebe, zkontrolujte si, jestli je na něm všechno.

Jste spolu s malými školáky doma? Doporučujeme další dětská videa o vesmíru. (8x aktualizováno)
(redakce, Informace, 26.03.2020)
Nedávno (článek) jsme Vám doporučili videa čerstvě vytvořená Akademií věd České republiky pro děti, které mají nyní neplánované školní volno. Dnes přinášíme odkazy na další krátké filmy o vesmíru, které by vás a vaše ratolesti mohly zaujmout.



Večerní obloha tohoto týdne
(Marcel Bělík, Informace, 25.03.2020)
Vzhledem k tomu, že se k nám na hvězdárnu v tomto karanténním období nemůžete podívat, pokusíme se Vám přinést hvězdy, planety i Slunce domů. Nebojte, nebudeme Vás obtěžovat u večeře ani hlídat, zda nás opravdu sledujete. Jen se Vás pokusíme v jednotlivých příspěvcích přivést na jiné myšlenky a obrátit Vaše zraky i k obloze. Vždyť je tam toho tolik zajímavého. Dalekohled si sice budete muset vzít svůj, ale pokud jej nemáte, nezoufejte. Hodně věcí na nebi je možno vidět i pouhýma očima. A to právě zvlášť na večerní obloze tohoto týdne. Tak tedy, s chutí do hlubin vesmíru s úpickou hvězdárnou.

Den hvězdáren a planetárií zrušen
(Marcel Bělík, Informace, 24.03.2020)
Bohužel je to tak. Z důvodu bezpečnostích zdravotních opatření jsou uzavřeny i hvězdárny a tak samozřejmně se v letošním roce nebude konat Den hvězdáren a planetárií, na který jsme měli připravený program i na naší hvězdárně. Takže za rok 19. března.

Jste spolu s malými školáky doma? Zkuste se společně podívat na videa "Věda na doma"
(redakce, Informace, 19.03.2020)
Všem, kteří jsou se školními dětmi doma a hledají pro své ratolesti něco, co by jim alespoň trochu nahradilo školu a zároveň mělo nějakou odbornou garanci, vřele doporučujeme přímo pro děti čerstvě vytvořená videa Akademie věd České republiky.



Nebe plné hvězd pro školy, školky a tábory na úpické hvězdárně
(Marcel Bělík, Informace, 04.03.2020)
Blíží se doba školních výletů, exkurzí a různých volnočasových aktivit škol, školek a ostatně i období táborů a škol v přírodě. Pomyslete, jak by bylo hezké podívat se do krásného podkrkonoší za různými zajímavostmi a přitom se zastavit na Hvězdárně v Úpici. Zde si můžete nejen prohlédnout oblohu či vyslechnout zajímavou přednášku, ale i upéct buřta a nakonec i ve vlastním stanu se školou přespat. Areál je oplocen s úplným hygienickým zařízením, teplou vodou i malou kuchyňkou pro přípravu snídaní, ohřev jídla a podobně.

Neváhejte a kontaktujte nás včas, volné termíny ubývají.


Program na březen 2020
(Marcel Bělík, Informace, 27.02.2020)


Přestupné roky a gregoriánský kalendář
(redakce, Informace, 25.02.2020)
Stejně jako rok 2016 i letošní rok je přestupný a nás čeká o jeden den delší měsíc únor. Není ale úplně známo, že ne každý čtvrtý rok se rok o jeden den na konci února nastavuje.

Program na únor 2020
(Marcel Bělík, Informace, 03.02.2020)


Výstava pro Helia - byli jsme při tom
(Marcel Bělík, Informace, 30.01.2020)
Výstav obrazů, soch či fotografií je jistě hodně, stačí ostatně nahlédnout do informačních brožur či letáků toho či onoho města. Výstava fotografií, jejíž vernisáž se odehrála v podvečer 27. ledna tohoto roku v prostorách fotogtrafického centra FotoŠkoda v Praze je však jiná. Zavede nás do vzdálenosti 150 miliónů kilometrů od naší Země, až tam, kde naše Slunce vytváří dech beroucí kulisy, které autor snímků, prof. Miloslav Druckmüller, profesionální matematik a zárověň profesionální amatérský astronom již přes 25 let převádí do obrazů zpodobujících nevídané a nikdy dříve neviděné.

Seminář "Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí" je opět tady
(Marcel Bělík, Informace, 26.01.2020)
Opět se rok s rokem sešel a Hvězdárna v Úpici Vás zve na tradiční mezioborový seminář "Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí". V tomto roce to bude již 41. ročník a hvězdárna jej pořádá spolu s dalšími spoluorganizátory. Letos se bude konat opět v areálu hotelu Rozkoš u stejnojmenné přehradní nádrže nedaleko České Skalice. A samozřejmně, termín je opět květnový, přesně tedy od 19. do 21. května 2020.

Leden 2020
(Marcel Bělík, Informace, 08.01.2020)





Krátký rozhovor s ředitelem úpické hvězdárny Marcelem Bělíkem na Českém rozhlasu Hradec Králové 6. listopadu v pořadu Habaděj
(redakce, Informace, 06.11.2019)
V úterý 5. listopadu navštívila úpickou hvězdárnu reportérka Českého rozhlasu Hradec Králové Jana Házová, aby natočila reportáž o novinkách na naší hvězdárně. Pokud jste poslouchali ve středu 6. listopadu tuto rozhlasovou stanici, mohli jste opět jednou slyšet ředitele úpické hvězdárny Marcela Bělíka a to v dopoledním pořadu Habaděj mezi 10:17 až 10:19 hod.

Program na říjen 2019
(Marcel Bělík, Informace, 07.10.2019)

Zastávka historických vozidel na Hvězdárně
(Jan Klimeš ml, Informace, 30.09.2019)
V sobotu 28. září 2019, tedy ve sváteční den, se na naší hvězdárně uskutečnil svátek pro všechny milovníky staré a dobré techniky. V rámci srazu milovníků historických vozidel, pořádaných Klubem historických vozidel Metuje z Police n. Metují , se k nám sjela spousta aut i motocyklů, vše ještě z dob, kdy se dělalo na krásu a kvalitu, nikoli na zisk.

Dobré ráno s úpickou hvězdárnou v České televizi
(redakce, Informace, 24.09.2019)
Nejste ranní ptáčata a máte rádi Hvězdárnu v Úpici? Tak to Vám asi možná uniklo, že se nám dostalo toho potěšení, že jsme byli 23. září pozváni do vysílání pořadu Dobré ráno v České televizi. I když bylo 6 hodin ráno, přesto v brněnském studiu spolu se skvělými moderátory Soňou Baranovou a Ondřejem Blahou a dalšími lidmi ve studiu vládlo velmi příjemné prostředí, ze kterého vzniklo snad i pro Vás zajímavé povídání o úpické hvězdárně.

Uzavření úpického náměstí pro automobily 13.9.-15.9.2019
(redakce, Informace, 13.09.2019)
Od 13.9. do 15.9.2019 je úpické náměstí pro automobily uzavřeno z důvodu konání akce Dny města Úpice. Na úpickou hvězdárnu se v těchto dnech tedy autem dostanete:
- v Úpici u řeznictví Kazda do kopce, u divadla na křižovatce odbočit doleva a na kopci znovu doleva
nebo
- u autobusové zastávky ÚPICE-PODRAČ (silnice Trutnov-Podrač-Úpice) odbočit do kopce, na nejbližší křižovatce doleva, na další doprava.
Další varianta pro návštěvníky je auto zaparkovat někde v Úpici a na hvězdárnu dojít pěšky.

Astronomické kroužky ve spolupráci s Hvězdárnou v Úpici 2019-2020 (2x aktualizováno)
(redakce, Informace, 06.09.2019)
Jako v předcházejících letech i ve školním roce 2019/2020 se budou pracovníci úpické hvězdárny podílet na vedení astronomických kroužků. Přinášíme seznam míst, kde se lze přihlásit, a seznam termínů informačních a prvních schůzek.

Program na září 2019
(Marcel Bělík, Informace, 04.09.2019)

Úpičtí hvězdáři 5.9.2019 na Olympiádě pro starší a dříve narozené v Havlovicích
(redakce, Informace, 04.09.2019)
Budete-li ve čtvrtek 5.9. poblíž Havlovic (nad Úpou), můžete se stavit na Olympiádě pro starší a dříve narozené, která se koná v tamějším sportovním areálu. Úpičtí hvězdáři budou přítomní i s přenosnými dalekohledy včetně dalekohledů pro pozorování Slunce a určitě Vás nechají se skrz ně podívat, i pokud se třeba ještě nepočítáte mezi starší či pokročilého věku. Více o akci například na
https://hradec.rozhlas.cz/olympiada-pro-starsi-a-drive-narozene-neni-jen-radost-z-pohybu-ale-zabava-na-8047925.
Přiložená fotografie je z loňského ročníku. Nebude-li zatačeno, budou úpičtí hvězdáři přítomní od 11. do 16. hodiny.

Letní kino na Hvězdárně v Úpici
(Marcel Bělík, Informace, 19.08.2019)

Akce se koná za příznivého počasí. Další informace na plakátech i na webu a fb hvězdárny.

O víkendu 10.-11.8. má Hvězdárna v Úpici z technických důvodů zavřeno
(redakce, Informace, 08.08.2019)
Ve dnech 10.8.2019 a 11.8.2019 má Hvězdárna v Úpici z technických důvodů pro veřejnost zavřeno. Děkujeme za pochopení.

Hlubinami vesmíru se Zdeňkem Bardonem, 2. díl - astrofotografie
(Marcel Bělík, Informace, 13.07.2019)

Na TV NOE bude dnes večer náš kolega a spolupracovník Zdenek Bardnon ve druhém díle pořadu o astrofotografii povídat o svých zkušenostech se snímáním obohy. Odkaz na pořad naleznete zde: Hlubinami vesmíru se Zdeňkem Bardonem, 2. díl - astrofotografie


Pozorovací víkend Hvězdárny v Úpici 2019 je za námi
(redakce, Informace, 02.07.2019)
Letošní Pozorovací víkend Hvězdárny v Úpici začal v pátek 28.6. odpoledne stavěním stanů a seznamováním se. Letos jsme ani nenaplnili kapacitu. Přivítali jsme 11 mladých zájemců o astronomii, povětšinou žáků prvních stupňů základních škol.


Od 28.6. do 30.6. se nekonají pozorování pro veřejnost
(redakce, Informace, 18.06.2019)
Od 28.6. do 30.6.2019 se na úpické hvězdárně nekonají pozorování Slunce a pozorování noční oblohy pro veřejnost z důvodu konání astronomické akce pro děti zvané Pozorovací víkend hvězdárny v Úpici. Veřejnosti bude hvězdárna ze zmíněných dnů přístupná pouze v neděli od 10 hodin, kdy se v promítacím sále bude konat přednáška pana Jana Sedláčka, blogera a odborníka na kosmonautiku, nazvaná "Program Apollo - první lidé na Měsíci", kterou se dětský pozorovací víkend zakončí. Tato přednáška bude volně přístupná jak pro rodiče účastníků tak i pro širokou veřejnost.
Aktualizace 25.6.2019: Doplněn leták přednášky pro veřejnost

Pozorovací víkend Hvězdárny v Úpici 2019 - ještě jsou volná místa
(redakce, Informace, 02.06.2019)
Vzhledem k tomu, že je ještě několik volných míst, je termín uzávěrky přihlášek pro dětské zájemce o astronomii na letošní Pozorovací víkend Hvězdárny v Úpici prodloužen do 15.6.2019. Máte-li zájem, doporučujeme neváhat, při naplnění kapacity se přihlíží k datu odeslání předběžné přihlášky. Jak se přihlásit a další informace najdete na přiloženém letáku.

Na dětském dnu na úpické hvězdárně bylo kolem 95 návštěvníků
(redakce, Informace, 01.06.2019)
Letos o dětském dnu počasí přálo. 1.6. navštívilo dětský den na úpické hvězdárně kolem 95 návštěvníků, z čehož zhruba polovina byly děti. Na ty čekalo pět jednoduchých úkolů typu pomalovat bílou kouli jako nějakou planetu, trefit se míčkem do otvoru v modelu Saturnu, nějakou papírovou planetu ulovit na udici na magnet a podobně. Pro trošku starší byla připravená v přednáškovém sále hvězdárny znalostní soutěž a v hlavním kopuli hvězdárny se pozorovalo Slunce. V sedm hodin se rozdaly všem zúčastněným dětem ceny a protože se všechny děti snažily, každé z nich si nějaký ten bublifuk nebo pastelky odneslo. Za tradiční spolupráci děkujeme také úpickým kynologům, kteří měli na nedalekém psím cvičišti pro děti připravený program s pejsky.


(Marcel Bělík, Informace, 27.05.2019)


(Marcel Bělík, Informace, 27.05.2019)

Uzavření úpického náměstí pro automobily 16.5.-19.5.
(redakce, Informace, 16.05.2019)
16.5. až 19.5.2019 je úpické náměstí pro automobily uzavřeno z důvodu konání cyklistického závodu Apache Jestřebí hory. Na úpickou hvězdárnu se v těchto dnech tedy autem dostanete:
- v Úpici u řeznictví Kazda do kopce, u divadla na křižovatce odbočit doleva a na kopci znovu doleva
nebo
- u autobusové zastávky ÚPICE-PODRAČ (silnice Trutnov-Podrač-Úpice) odbočit do kopce, na nejbližší křižovatce doleva, na další doprava.
Další varianta pro návštěvníky je auto zaparkovat někde v Úpici a na hvězdárnu dojít pěšky.

Předběžný program semináře Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí
(Marcel Bělík, Informace, 12.05.2019)
Informace o semináři naleznete též na tomto odkazu:

http://www.obsupice.cz/new/view.php?cisloclanku=2018120301


Návštěva nevidomých a slabozrakých
(redakce, Informace, 26.04.2019)
25. dubna 2019 dopoledne dorazila na úpickou hvězdárnu skupinka lidí, která byla trochu netradiční. Jednalo se o návštěvu zorganizovanou trutnovskou pobočkou Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky a navštívilo nás 9 lidí, mezi nimiž bylo 7 zrakově postižených návštěvníků (s různým stupněm postižení).

|0-50|50-100|100-150|150-200|200-250|250-300|300-317|

  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs