Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Počet zobrazených článků: 50 (z celkem 291 nalezených)

|0-50|50-100|100-150|150-200|200-250|250-291|

Oznámení o omezení provozu Hvězdárny v Úpici
(Marcel Bělík, Informace, 14.09.2020)
Oznámení o omezení provozu Hvězdárny v Úpici V souvislosti s omezeními kvůli zhoršené epidemiologické situaci omezuje do odvolání Hvězdárna v Úpici provoz. Až do odvolání bude otevřeno v úterý až pátek 10-16, v sobotu a v neděli 10-12. V případě větších skupin počítejte s delšími čekacími dobami. Prosíme též o dodržování hygienických opetření, tedy zejména používání roušek a dodržování rozestupů.

Astronomicko-hudební odpoledne na Hvězdárně v Úpici se ruší
(Marcel Bělík, Informace, 10.09.2020)

Vážení přátelé astronomie a hudby, vzhledem ke zhoršené epidemiologické situaci v Úpici a v souladu s doporučními vydanými jak hygienickými stanicemi, tak městem Úpice i zřizovatelem hvězdárny Královéhradeckým krajem a též s naším zhodnocením stávající situace jsme se rozhodli Astronomicko-hudební odpoledne na Hvězdárně v Úpici spojené s vystoupením písničkáře Pepy Nose ne snad úplně zrušit, ale určitě odsunout na jiný termín. Rádi bychom tuto akci uskutečnili ještě letos, ať již na hvězdárně nebo v jiných prostorách, pokud to situace dovolí. Za vzniklé problémy se Vám všem moc omlouváme a děkujeme zejména interpretovi Pepovi Nosovi a catheringu Orange Úpice za jejich přístup k celé situaci. A Vás, naše příznivce prosíme, abyste i nadále sledovali naše stránky a facebook, kde Vás budeme stále o všem informovat.

Astronomicko hudební odpoledne s písničkářem Pepou Nosem
(Marcel Bělík, Informace, 08.09.2020)

Již jen krátká doba nás dělí od astronomicko-hudebního odpoledne na Hvězdárně v Úpici s písničkářem Pepou Nosem.
Vzhledem k doporučení z vedení města Úpice (https://www.upice.cz/) prosíme návštěvníky, aby si s sebou přinesli roušky a připravili se na doporučované odstupy 2m, případně na další opatření, která mohou vzhledem k situaci v Úpici nastat. Děkujeme.

Nenechte si ujít televizní premiéru filmu Helios (1x aktualizováno)
(redakce, Informace, 07.09.2020)
Aktualizace 15.9.2020: Televizní premiéra filmu Helios byla odložena vzhledem ke změně v televizním programu po úmrtí Jiřího Menzela

Profesora Miloslava Druckmüllera (na fotografii ten vlevo) asi není nutno lidem pohybujícím se v oblasti astronomie nějak hluboce představovat. Matematik a astrofotograf pracovně působící na Vysokém učení technickém v Brně se dlouhodobě zabývá slunečními zatměními. O jeho práci nedávno dokončil Ondřej Sovík filmový dokument nesoucí název Helios. Film bude mít svoji televizní premiéru v úterý 8. září 2020 ve 20:50 na druhém programu České televize, určitě si nenechte tento dokument ujít.
 
Další informace najdete např.:
Dokument Helios na ČSFD
https://www.csfd.cz/film/901295-helios/galerie/?type=1
M. Druckmüller v TV Noe v pořadu Hlubinami vesmíru 
https://www.tvnoe.cz/porad/21609-hlubinami-vesmiru-s-prof-miloslavem-druckm-llerem-1-dil
https://www.tvnoe.cz/porad/21832-hlubinami-vesmiru-s-prof-miloslavem-druckm-llerem-2-dil
M. Druckmüller v České televizi v pořadu Hydepark Civilizace 
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441294653-hyde-park-civilizace/217411058091104

Astronomické kroužky ve spolupráci s Hvězdárnou v Úpici 2020-2021 (2x aktualizováno)
(redakce, Informace, 04.09.2020)
Jako v předcházejících letech i ve školním roce 2020/2021 se budou pracovníci úpické hvězdárny podílet na vedení astronomických kroužků. Přinášíme seznam míst, kde se lze přihlásit, a seznam termínů informačních a prvních schůzek.


(Marcel Bělík, Informace, 01.09.2020)


Dvě letní reportáže regionální úpické Televize JS o dění na hvězdárně
(redakce, Informace, 26.08.2020)
Pokud pravidelně nesledujete vysílání regionální úpické Televize JS, možná jste nezaregistrovali dvě letní reportáže z úpické hvězdárny, ve kterých redaktor Jaroslav Jebousek zpovídá ředitele úpické hvězdárny Marcela Bělíka.


Program na srpen 2020
(Marcel Bělík, Informace, 03.08.2020)


Úplné otevření Hvězdárny v Úpici
(Marcel Bělík, Informace, 06.07.2020)
Od 6. července je úpická hvězdárna otevřena opět v normálním režimu, tedy včetně večerních pozorování a dle klasické otevírací doby. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Program na červenec 2020
(Marcel Bělík, Informace, 30.06.2020)

Letní astronomická expedice Úpice 2020
(Marcel Bělík, Informace, 31.05.2020)
Ano, letos je to již 62 let, co se na Hvězdárně v Úpici pořádá Letní astronomická expedice. I když jsme měli obavu, zda se bude v tomto roce opravdu konat, přeci jen je nám zatím situace nakloněna. V termínu od 10. do 16. srpna se na úpické hvězdárně sejdou mladí amatérští astronomové, převážně členové astronomických kroužků, aby se seznámili se vším co na nebi můžeme spatřit. A to jak v noci, tak i ve dne. Samozřejmostí bude i cyklus přednášek a to hlavní - pozorování a fotografování oblohy.
Celá akce bude letos v mírně menším rozsahu a s novým a snad i atraktivnějším programem, než v letech minulých, za vedení nových spoluorganizátorů a vedoucích.
Ano, i letos se bude Letní astronomická expedice Úpice konat v místě, kam jezdí fotografovat i fotoambasador ESO Zdenek Bardon, jež fotografii z "místa činu" si můžete ostatně v tomto příspěvku prohlédnout.

Virtuální astronomický kroužek - 9
(Marcel Bělík, Informace, 26.05.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde


Virtuální astronomický koužek - 8
(Marcel Bělík, Informace, 19.05.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Domácí samostudium - videa z přednášek pro matematicky nadané středoškoláky
(redakce, Informace, 06.05.2020)
Neplánované školní volno zatím pro většinu školáků pokračuje a my pokračujeme s tipy na vzdělávací videa z oblastí astronomie a příbuzných oborů. Tentokrát bychom rádi doporučili na internetu volně dostupný studijní materiál středoškolákům, zejména těm středoškolákům (naše předchozí tipy pro středoškoláky najdete na: http://obsupice.cz/new/view.php?cisloclanku=2020042101), kteří si rozumí s matematickými rovnicemi a fyzikálními představami a třeba i uvažují v budoucnu pracovat v oborech, kde je zvládnutá matematika a fyzika předpokladem. Náš tip zároveň patří těm, které zajímá geologie. Již jsme ve výše uvedeném článku na stránkách úpické hvězdárny zmínili YouTube kanál LLionTV. Podíváte-li se na větší množství videopříspěvků, které kanál LLionTV obsahuje, narazíte kromě jiného na přednášky z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (případně hledejte zkratku MFF, kanál bohužel nemá pro jednotlivé cykly přednášek samostatné playlisty) a mezi nimi narazíte na zkratky FDP (případně FJDP), PMF a FPF. My se blíže podíváme na ty označené PMF. To je cyklus nazvaný Přednášky z moderní fyziky, cyklus přednášek na různá témata určený pro středoškolské studenty a jejich pedagogy (více na stránkách Ústavu teoretické fyziky MFF UK na http://utf.mff.cuni.cz/popularizace/index.html).

Virtuální astronomický kroužek - 6
(Marcel Bělík, Informace, 05.05.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Pokud se vám nestahoval správný odkaz ze stránek hvězdárny, chyba byla ve zdvojeném písmenku v názvu, nyní by již vše mělo fungovat. Za chybu se omlouváme.

Nakreslete nám vesmír - soutěž úpické hvězdárny pro Dětské domovy a Základní speciální školy
(Marcel Bělík, Informace, 30.04.2020)
Chtěli byste si nakreslit vesmír a ještě třeba vyhrát nějakou cenu? Není nic lehčího. Sedněte si do lavice či ke stolu, vezměte si kreslící pomůcky nebo potřeby pro výrobu nějaké hezké koláže. Inspirovat se můžete například i na facebooku úpické hvězdárny (www.facebook.com/obsupice), nebo na webu hvězdárny (www.obsupice.cz). Zde najdete nejen obrázky z vesmíru, ale i například snímky zaslaných kreseb do minulých soutěží (zde je nutno trochu zarolovat dolů ...). No a teď už můžete tvořit.
Výsledky pak buď zašlete přímo poštou na adresu Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice, nebo jako elektronickou kopii na adresu hvezdarna@obsupice.cz. Svá díla pošlete tak, aby došla do 25. května 2020. Každou kresbu označte jménem, věkem a kontaktem na školu, u kolektivního díla například též označením třídy.
Během prvních dní června soutěž vyhodnotíme a na webu a FB hvězdárny zvěřejníme vítěze. Ze zaslaných prací bude na hvězdárně vytvořena výstava.
Již se těšíme na Vaše práce.

Virtuální astronomický kroužek - 5
(Marcel Bělík, Informace, 28.04.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Virtuální astronomický kroužek - 4
(Marcel Bělík, Informace, 21.04.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Džungle zvaná YouTube aneb naučná YouTube videa z oblasti astronomie a příbuzných oborů pro školou povinné i ty starší
(redakce, Informace, 21.04.2020)
Dnes zřejmě každý uživatel internetu ví, že YouTube je obrovská zásobárna videí ze všech myslitelných oblastí lidského konání a že vyznat se v této džungli může být dost obtížné. K YouTube své kroky směřuje i mnoho žáků, studentů či dospělých s cílem doplnit či zpřesnit si své znalosti některého vědního oboru. A opravdu spoustu videí na odborná témata najdou. A abychom to těm, kteří budou hledat informace z astronomie a příbuzných oborů usnadnili, představíme si některé kvalitní YouTube kanály z této oblasti.

Co vlastně pozorujeme patrolním slunečním dalekohledem na Hvězdárně v Úpici? - část první
(Marcel Bělík, Informace, 19.04.2020)
Občas vám přinášíme snímky Slunce, pořízené různými přístroji patrolního slunečního dalekohledu úpické hvězdárny. Samotnému zařízení se budeme věnovat v některé další virtuální procházce hvězdárnou, dnes se podíváme na jednotlivé typy pořizovaných dat. Jedná se zejména o snímky pořízení ve viditelném světle a ve spektrálních čarách H-alfa a CaII-K. Možná se budete podivovat, že snímky bývají i čtyři a my zde mluvíme jen o třech pozorovacích „oknech“. Nu, čtěte dále … I když dnes se dostaneme pouze k prvnímu dalekohledu - bílému světlu. Ale nebojte se, postupně nezapomene ani na další zajímavá pozorování a dokonce se dostaneme i k radiovým oborům.

Pohyby ve sluneční atmosféře v pohledu úpické hvězdárny - 2. díl
(Marcel Bělík, Informace, 18.04.2020)
V posledním díle povídání o sluneční koróně jsme se zastavili u dynamických procesech v polárních parscích. Po proměření jednoho z nich, který se nacházel asi 9 stupňů od slunečního pólu, jsme zjistili, že se v něm rázová vlna pohybuje směrem od Slunce,a to rychlostí přibližně 59 až 74 km/s. Dnes se podíváme na tyto paprsky ještě jednou a povíme si ještě něco málo právě o tomto jednom.

Virtuální astronomický kroužek - 3
(Marcel Bělík, Informace, 14.04.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Pohyby ve sluneční atmosféře v pohledu úpické hvězdárny
(Marcel Bělík, Informace, 13.04.2020)
V minulém povídání o Slunci jsme se zmínili o důvodech, proč studujeme sluneční atmosféru, které říkáme též korona. Dnes se zaměříme na jednu z oblastí, kterou se na úpické hvězdárně zabýváme. Umožňují nám to detailní snímky pořízené během úplných zatmění Slunce jak naší hvězdárnou, tak jinými pozorovateli. Zajímavé výsledky z tohoto oboru byly publikovány v prestižních astronomických časopisech Solar Pysics a Astrophysical Journal.

Proč pozorujeme sluneční zatmění?
(Marcel Bělík, Informace, 12.04.2020)
Jak možná víte a možná ne, jedním z pozorovacích programů úpické hvězdárny je sledování úplných zatmění Slunce. Jak ale určitě víte asi všichni, je zatmění, hlavně to úplné, poměrně vzácné. To poslední u nás bylo vidět 12. května 1706, další nás čeká až 7. října 2135. A zajímavá z hlediska výzkumu sluneční atmosféry, neboť to je to co nás zajímá, jsou pouze zatmění úplná. Přesto, že cesty za pozorováními těchto jevů bývají často spojena s trablemi cest, pořádají se po celém světe výpravy za jeho pozorováním. A to nejen kvůli zažitku, ale také a pro nás hlavně, z důvodu vědeckého poznání. Pojďme si tedy ve stručnosti říci, proč jejich sledování věnujeme takovou pozornost.

Komety díl druhý – původ
(Martin Lehký, Informace, 12.04.2020)
Stará psí víla v Pohádce psí Karla Čapka vypráví rusalkám, kterak duše jistého pejska přišla do nebe a bůh "udělal novou hvězdu, a aby se poznalo, že je to pro psí duše, udělal k ní ocas. A sotva ta psí duše přišla na hvězdu, měla z toho takovou ukrutnou radost, že začala běhat, běhat, běhat v nebeském prostoru jako pes na louce, a ne tak pořádně po cestě jako ostatní hvězdy; a takovým psím hvězdám, co rejdí po nebi a mrcají ocasem, se říká komety."

Znáte televizi TV Noe? A víte, že tato televize natáčí a vysílá vynikající astronomické pořady?
(redakce, Informace, 10.04.2020)
Již 3x, 19.3., 26.3.(aktualizován 6.4.2020, 15.4.2020 a 22.4.2020) a 31.3. jsme doporučili internetová videa, která by dětem či studentům mohla pomoci s některými ve škole probíranými tématy spadajícími do astronomie a příbuzných oborů. Dnes představujeme naučný astronomický cyklus, jehož obsah již povětšinou jde nad rámec školních osnov, ale třeba se informace, které v něm lze najít, hodí někomu do nějaké ročníkové či seminární práce.

ČAM za březen 2020: C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu
(Marcel Bělík, Informace, 07.04.2020)
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila Zatím tomu vývoj její jasnosti napovídá. Ale nechme se překvapit. I když už začala být viditelná i v menších dalekohledech, okem ji zatím nespatříme. Ale i tak se na ni můžeme podívat. Astrofotograf Pavel Váňa pořídil její portrét a zaslal jej do březnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce, které vyhrál. Soutěž zaštiťuje Česká astronomická společnost.

Vitruální astronomický kroužek
(Marcel Bělík, Informace, 07.04.2020)
    Vitruální astronomický kroužek Dokument stáhněte zde

Ráno vychází Mars, Jupiter a Saturn
(Marcel Bělík, Informace, 05.04.2020)
Večerní oblohu jsme si probrali nedávno, ale ono se nám cosi děje i na té ranní. Těsně před východem Slunce se nám nad jihovýchodním obzorem objeví skupinka 3 jasných "hvězd". O hvězdy ovšem nejde, jak ostatně již titulek navozuje. To vycházejí 3 jasné planety Mars, Jupiter a Saturn. Jak nám bude dříve svítat, bude se jejich viditelnost ráno pomalu zhoršovat, ale zkuste to se na ně podívat.

Pohled slavným dalekohledem (fiktivní esej, vzniklá na základě vlastních zkušeností)
(Marcel Bělík, Informace, 03.04.2020)
Plahočíme se do kopce, ochlazuje se a ještě ke všem se stmívá. Projdeme kolem hřbitova a jsme na kopci. Tma už je jako v pytli. Kruci, to tu nemaj lampy? Nojo, na hvězdárně asi moc svítit nemůžou, abysme něco viděli. No, a na to nakonec čekáme. Těšíme se na návštěvu hvězdárny. A nejen to, chceme se podívat do hlubin vesmíru více než 100 let starým dalekohledem.

Stanice ISS nad našimi hlavami
(Marcel Bělík, Informace, 01.04.2020)
Kosmická stanice ISS je fenomén již poměrně známý. Ale jistě stále fascinující. Ostatně, když si představíme, že každých 92 minut nám nad hlavou proletí rychlostí 28 000 km/h ve výšce 400 km proletí něco, co je velké asi jako stadion a bydlí na tom lidé ...
V současné době, až do 6. dubna, ji budeme moci pozorovat i nad našimi hlavami. Pak přijde pauza a nad námi se objeví opět 28. dubna. Ne že by nelétala, to určitě ne, ale nad hlavami se objevuje zase v jiných částech Země. A je hezky vidět i pouhým okem.

Tip na videa o fyzice a občas i astronomii pro školáky druhého stupně ZŠ
(redakce, Informace, 31.03.2020)
V článcích 19.3. a 26.3. jsme přinesli pár tipů na spíše kratší filmy zaměřené na astronomii, které si školáci mohou pustit prostřednictvím internetu. A protože k pochopení jak principů metod průzkumu vesmíru tak principů samotného chování vesmírných objektů je třeba také mít povědomí o zákonech fyziky, přinášíme pár odkazů na videa, která by dětem 2. stupně ZŠ mohla tento školní předmět zajímavě podat.

Komety – vlasaté kamarádky
(Martin Lehký, Informace, 30.03.2020)
Komety od pradávných časů vzbuzovaly u lidí nevšední pozornost. Důvod? Lidé pozorovali hvězdy, které po stovky let se zdají být stále na svém místě. Proto se jim začalo říkat stálice. Ty jasnější si v myslích uspořádali do souhvězdí. Všechna nevznikla najednou, ale mají původ ve vzdálených civilizacích, například Mezopotámii či Egyptě, ovšem na severní obloze se nejčastěji setkáváme s řeckou mytologií. V kontrastu je pak jižní obloha, která je velmi moderní, v současnosti všeobecně přijímaná zdejší souhvězdí pocházejí převážně z období 16. až 18. století. Takže na obloze můžeme najít bájného Oriona, královnu Kasiopeu, Lva, ale také Mouchu, Oktant, Sextant, Kružítko či Pravítko.

Ještě jeden pohled k západu
(Marcel Bělík, Informace, 29.03.2020)
V naší dnešní virtuální úpické hvězdárně se ještě jednou podíváme nad západní obzor večer po západu Slunce. Počkáme, až se nám z noční oblohy ztratí Měsíc, pak si totiž budeme moci plně vychutnat třeba i pohled malým dalekohledem na hezkou mlhovinu v Orionu. Venuši jsme již také probrali v jednom z minulých dílů, byť se k ní ještě alespoň jedním obrázkem vrátíme. Ale hlavní naši pozornost zaměříme na souhvězdí Orion a na některé zajímavé objeky, které v něm můžeme naléz. Ať již očima, nebo dalekohledem. Takže, pojďme s odvahou do toho.

Jak to máme nyní na obloze?
(Marcel Bělík, Informace, 28.03.2020)
V dnešním průvodci noční oblohou se ještě jednou podíváme na večerní obzor na západě. Planetu Venuši jsme si trochu popsali minule, zmínili jsme se i o Měsíci a jeho dorůstání do první čtvrti. Dnes se zaměříme spíše na objekty hvězdné, které jsou mnohem dále od Slunce než Země a ostatní planety. Jedná se buď o jednotlivé hvězdy, případně mlhoviny či hvězdokupy. Takže opět, pusťme se do toho a pokud Vám počasí a světla v okolí dovolí podívat se na nebe, zkontrolujte si, jestli je na něm všechno.

Jste spolu s malými školáky doma? Doporučujeme další dětská videa o vesmíru. (8x aktualizováno)
(redakce, Informace, 26.03.2020)
Nedávno (článek) jsme Vám doporučili videa čerstvě vytvořená Akademií věd České republiky pro děti, které mají nyní neplánované školní volno. Dnes přinášíme odkazy na další krátké filmy o vesmíru, které by vás a vaše ratolesti mohly zaujmout.Večerní obloha tohoto týdne
(Marcel Bělík, Informace, 25.03.2020)
Vzhledem k tomu, že se k nám na hvězdárnu v tomto karanténním období nemůžete podívat, pokusíme se Vám přinést hvězdy, planety i Slunce domů. Nebojte, nebudeme Vás obtěžovat u večeře ani hlídat, zda nás opravdu sledujete. Jen se Vás pokusíme v jednotlivých příspěvcích přivést na jiné myšlenky a obrátit Vaše zraky i k obloze. Vždyť je tam toho tolik zajímavého. Dalekohled si sice budete muset vzít svůj, ale pokud jej nemáte, nezoufejte. Hodně věcí na nebi je možno vidět i pouhýma očima. A to právě zvlášť na večerní obloze tohoto týdne. Tak tedy, s chutí do hlubin vesmíru s úpickou hvězdárnou.

Den hvězdáren a planetárií zrušen
(Marcel Bělík, Informace, 24.03.2020)
Bohužel je to tak. Z důvodu bezpečnostích zdravotních opatření jsou uzavřeny i hvězdárny a tak samozřejmně se v letošním roce nebude konat Den hvězdáren a planetárií, na který jsme měli připravený program i na naší hvězdárně. Takže za rok 19. března.

Jste spolu s malými školáky doma? Zkuste se společně podívat na videa "Věda na doma"
(redakce, Informace, 19.03.2020)
Všem, kteří jsou se školními dětmi doma a hledají pro své ratolesti něco, co by jim alespoň trochu nahradilo školu a zároveň mělo nějakou odbornou garanci, vřele doporučujeme přímo pro děti čerstvě vytvořená videa Akademie věd České republiky.Nebe plné hvězd pro školy, školky a tábory na úpické hvězdárně
(Marcel Bělík, Informace, 04.03.2020)
Blíží se doba školních výletů, exkurzí a různých volnočasových aktivit škol, školek a ostatně i období táborů a škol v přírodě. Pomyslete, jak by bylo hezké podívat se do krásného podkrkonoší za různými zajímavostmi a přitom se zastavit na Hvězdárně v Úpici. Zde si můžete nejen prohlédnout oblohu či vyslechnout zajímavou přednášku, ale i upéct buřta a nakonec i ve vlastním stanu se školou přespat. Areál je oplocen s úplným hygienickým zařízením, teplou vodou i malou kuchyňkou pro přípravu snídaní, ohřev jídla a podobně.

Neváhejte a kontaktujte nás včas, volné termíny ubývají.


Program na březen 2020
(Marcel Bělík, Informace, 27.02.2020)


Přestupné roky a gregoriánský kalendář
(redakce, Informace, 25.02.2020)
Stejně jako rok 2016 i letošní rok je přestupný a nás čeká o jeden den delší měsíc únor. Není ale úplně známo, že ne každý čtvrtý rok se rok o jeden den na konci února nastavuje.

Program na únor 2020
(Marcel Bělík, Informace, 03.02.2020)


Výstava pro Helia - byli jsme při tom
(Marcel Bělík, Informace, 30.01.2020)
Výstav obrazů, soch či fotografií je jistě hodně, stačí ostatně nahlédnout do informačních brožur či letáků toho či onoho města. Výstava fotografií, jejíž vernisáž se odehrála v podvečer 27. ledna tohoto roku v prostorách fotogtrafického centra FotoŠkoda v Praze je však jiná. Zavede nás do vzdálenosti 150 miliónů kilometrů od naší Země, až tam, kde naše Slunce vytváří dech beroucí kulisy, které autor snímků, prof. Miloslav Druckmüller, profesionální matematik a zárověň profesionální amatérský astronom již přes 25 let převádí do obrazů zpodobujících nevídané a nikdy dříve neviděné.

Seminář "Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí" je opět tady
(Marcel Bělík, Informace, 26.01.2020)
Opět se rok s rokem sešel a Hvězdárna v Úpici Vás zve na tradiční mezioborový seminář "Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí". V tomto roce to bude již 41. ročník a hvězdárna jej pořádá spolu s dalšími spoluorganizátory. Letos se bude konat opět v areálu hotelu Rozkoš u stejnojmenné přehradní nádrže nedaleko České Skalice. A samozřejmně, termín je opět květnový, přesně tedy od 19. do 21. května 2020.

Leden 2020
(Marcel Bělík, Informace, 08.01.2020)|0-50|50-100|100-150|150-200|200-250|250-291|

  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs