Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* 110 výročí narození RNDr. Antonína Bečváře

Vydáno dne 09. 06. 2011 (4551 přečtení)

Losování cen Letošního 10. června uplyne přesně 110 let od narození významného českého astronoma RNDr. Antonína Bečváře. Člověka, který se tím, co během svého života vykonal, významně zapsal jak do historie astronomie, tak meteorologie.


O astronomii se zajímal už od svého mládí. V roce 1927 si na zahradě rodinné zemědělské usedlosti v Brandýse nad Labem postavil hvězdárnu, kterou vybavil dalekohledem s vlastnoručně vybroušenou optikou. Astronomii a klimatologii vystudoval na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. V r. 1935 nastoupil jako asistent Meteorologického ústavu Karlovy univerzity v Praze, kde se zabýval výzkumem periodicity slunečních skvrn v souvislosti se srážkami a s ročními přírůstky letokruhů. Po roce mu bylo nabídnuto místo na Československé astrofyzikální observatoři ve Staré Ďale (dnešní Hurbanovo), které ale nepřijal. Později, v r. 1937 nastoupil na místo státního klimatologa pro Československé lázně na Štrbském Plese.
Po Mnichovské dohodě v r. 1938 musela být astrofyzikální observatoř ve Staré Ďale zrušena. Antonín Bečvář na slovenské vládě prosadil, aby výkonný reflektor o průměru 600 mm byl odtamtud převezen na Skalnaté Pleso a aby na Skalnatém Plese byla postavena nová horská hvězdárna. Ta byla v té době jednou z nejvýše položených hvězdáren v Evropě. Antonín Bečvář pak na ní působil až do roku 1951, kdy byl z politických důvodů propuštěn. A tam také vznikl jeho světoznámý hvězdný atlas – Atlas Coeli. Kromě toho se ale při svém pobytu ve Vysokých Tatrách zabýval i studiem horských mraků. Výsledek této své práce publikoval v díle, které snad ve světě nemá obdoby, v Atlasu horských mraků.
Po odchodu z Vysokých Tater se Antonín Bečvář vrátil do Brandýsa nad Labem, kde po opravě své hvězdárničky z r. 1927 pokračoval ve svém velkolepém díle mapování hvězdné oblohy. Výsledkem bylo vydání unikátní trilogie hvězdných atlasů – Eclipticalis, Borealis a Australis.
Jeho dalekohled, původně postavený pro jeho soukromou hvězdárničku v Brandýse nad Labem, ho doprovázel po dobu celého jeho profesního putování, aby se s ním nakonec vrátil do Brandýsa nad Labem. A odtamtud byl po jeho smrti jako pozůstalost zakoupen prvním ředitelem Hvězdárny v Úpici panem Vladimírem Mlejnkem a umístěn do malé, tzv. Bečvářovy kopule na této hvězdárně.
Becvaruv dalekohled
Dalekohled na stejném místě slouží dodnes a čas mu nikterak neubral na jeho zobrazovací kvalitě. O jeho přítomnosti v malé kopuli upozorní pamětní deska, odkrytá u příležitosti stého výročí narození slavného astronoma. A v kopuli jsou zvěčněni jeho následovatelé, astrofotografové roku od r. 2006, kdy byla soutěž o astrofotografa roku vyhlášena.

[Akt. známka (jako ve škole): 2,60 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Aleš Dvořáček | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs