Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2011

* 23. září 2011 proběhla Noc vědců - doplněno

Vydáno dne 24. 09. 2011 (4639 přečtení)

V pátek 23. září 2011 proběhla na Hvězdárně v Úpici tradiční akce „Evropská noc vědců“. Akce probíhala na dvou místech - v areálu Hvězdárny v Úpici a v ZOO Dvůr Králové nad Labem a o její pořádání se podělily Východočeská pobočka České astronomické společnosti, Hvězdárna v Úpici a Sdružení pro podporu astronomických pozorování. Akce byla částečně byla financována z grantu Evropské komise a města Úpice.


   Celá akce se odehrála na dvou tradičních místech- V areálu úpické hvězdárny a v ZOO Dvůr Králové nad Labem v prostoru hlavního parkoviště před bránou. Téměř jasné počasí rušené pouze svitem pouličního osvětlení v okolí ZOO umožnilo pozorování večerní oblohy. Návštěvníci akce se seznámili se základními souhvězdími a orientací na obloze, pomocí astronomických dalekohledů si prohlédli Jupiter s jeho 4 největšími satelity a vybrané další objekty noční oblohy a v neposlední řadě uspokojili svoji touhu po poznání diskusí s přítomnými astronomy na různá astronomická témata. Pro děti i dospělé byly připraveny také různé drobné kvízy a soutěže, jejichž úspěšní řešitelé a vítězové získali drobné ceny s astronomickou či příbuznou tematikou .

   Na hvězdárně byl pro návštěvníky připraven program od 18 hodin. Nejprve přišly na řadu děti, které měly možnost soutěžit o drobné ceny včetně obdoby známé hry "Chcete být milionářem". Po skončení soutěží byl připraven start modelu rakety. Ta se odlepila od země na první pokus a vznesla se do výšky asi sta metrů. Její přistání již tak hladké nebylo, neboť model se po zdárném otevření padáku rozdělil na dvě části z nichž jedna dopadla volným pádem do sousedního pole. Nakonec však vše dopadlo dobře a všechny části se podařilo učastníkům najít, takže se raketa bude moci v budoucnu zase vznést k nebi. Nato byly pro všechny připraveny dva pokusy s vysvětlením ukazující, proč je Slunce nebo Měsíc nízko u obzoru načervenalý i když má obloha modrou barvu a proč je polární den delší než polární noc. Pak už přišla na řadu zvaná odborná přednáška Martina Rybáře o práci v CERNu na urychlovači LHC, kde se i zmínil o posledním objevu neutrin pohybujících se nadsvětelnou rychlostí. Zde dávali pozor hlavně dospělí, ovšem i některé děti toto téma zaujalo a pozorně poslouchaly.
O jejím úspěchu vypovídala následná diskuse, kde přednášející trpělivě odpovídal na dotazy přítomných. A jelikož nám počasí přálo, tak se po jejím skončení většina posluchačů přesunula do hlavní kopule naší hvězdárny na pozorování objektů nočního nebe




Malá fotogalerie z této povedené akce:



Aleš Dvořáček, Richard Kotrba

[Akt. známka (jako ve škole): 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 19 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs