Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Hvězdné objekty

* Fotografie: Jižní pól

Vydáno dne 17. 01. 2013 (4145 přečtení)

Jižní pól. Foto: Petr Horálek.Jak asi víte, Hvězdárna Úpice je mimo jiné známa i tím, že zde najdete astrograf Jindřicha Zemana a že se velmi významně podílí na prestižní České astrofotografii měsíce. I v rámci činnosti hvězdárny ovšem vznikají zajímavé fotografie, které naši astronomové pořizují při významných nebeských událostech nebo v době expedic. Není třeba připomínat, že každá fotografie má opravdu co říct a že i příběh jejího vzniku je někdy nesmírně zajímavý. Dneska vás pozveme s fotografií Jižní pól pod tu část oblohy, kterou z našich končin žel nikdy nespatříme.

Okolí jižního nebeského pólu je výzva pro každého návštěvníka pod jižní oblohou. Zatímco u nás se chlubíme jasnou Polárkou, ani netušíme, jaké skvosty jižní pól skrývá. V prvé řade je to legendární souhvězdí Jižního kříže nenápadně visícího v robusní části Mléčné dráhy, která rychle navazuje na nám známou oblast Štíra a Střelce. Bohužel i to nám v České republice ukousne obzor. Jižní pól se může chlubit nevýraznými, ale spletitými temnými mlhovinami, jimž jasně vládne mlhovina Uhelný pytel (vlevo nahoře pod Jižním křížem). Rovněž už očima pozorovatelná mlhovina Carina (NGC 3372) se slabým narůžovělým nádechem. Ovšem to nejkrásnější jsou dvě trpasličí galaxie známé jako Magellanova mračna. To větší, které na obloze zabírá přes 4 úplňky, leží vlevo dole na snímku.

Kdybyste chtěli najít v noční přírodě jih na jižní polokouli, asi byste poměrně rychle zapochybovali. Jižní pól totiž nedisponuje žádnou jasnou hvězdou, na níž osa zemské rotace ukazuje. Seveřané mají oproti protinožcům proto tu výhodu, že je na jejich obloze Polárka. Jasná hvězda v ocasu Malého medvěda se dá najít poměrně snadno i z města a díky útvaru známému jako Velký vůz ji najdeme v podstatě v jakékoliv lokaci i za úplňku. Nalézt jižní pól vyžaduje několik chytrých chytáků. Jednak Jižní kříž není jen krásné souhvězdí, ale jeho delší osa míří k pólu (do souhvězdí Oktantu) a za druhé - dvojice Magellanových mračen tvoří s pólem téměř přesný rovnostranný trojúhelník. Lidi (hlavně astronomové) můžou být vděčni za stávající situaci - kdyby totiž byla obloha vůči Zemi přesně naopak, na severní polokouli poseté přesvícenými aglomeracemi by se jen stěží dalo trpasličí galaxie spatřit a najít nebeský pól. Naštěstí tomu tak není, severní pól disponuje jasnou hvězdou a velmi slabým úsekem Mléčné dráhy opodál (který si stejně z Evropy, Kanady či USA nikdo nevychutná) a to krásnější je na jižní obloze viditelné z tmavých australských pouští, jihoafrických, chilských nebo argentinských planin a z ostrovů Tichomoří předaleko od velkých měst.

O tom, jak je krásná jižní obloha, se dozvíte již zítra na přednášce.

Zpracování: Snímky pořízeny ze stativu (bezvětří), celkem 68x15 spřes Canon 550D a objektiv Samyang 24 mm/f1.4. U objektivu užita clona f2.8. Následně dofoceny darkframy. Masterdark odečten přes MRAW, snímky rozděleny do 8 skupin, v každé skupině sloučeny v Registar metodou Median/Mean. Výsledných 9 snímků sesazeno metodou Sum. Výsledný snímek opraven v IRIS o světelné znečištění (jižní pól byl jen 16° nad obzorem; asi 120 km na jih leželo město Mareeba). Výsledný snímek upraven v Adobe Lightroom a Adobe Photoshop (křivky). Kvůli turbulentnímu počasí se jasnější hvězdy a místa na snímku jeví plošněji. Přesto je radost vidět, že i ze stativu se dá dosáhnout poměrně kvalitního obrázku.[Akt. známka (jako ve škole): 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 22 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs