Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Slunce

* Merkur bičován Sluncem

Vydáno dne 24. 01. 2013 (2860 přečtení)

Merkur (vlevo od středu) a sluneční erupce 23. ledna 2013. F Ve středu 23. ledna 2013 dopoledne došlo k příkladné sluneční erupci, která se vznítila přímo před Merkurem. Světu to ovšem vesměs uteklo, protože jev pozorovaly téměř výhradně kosmické družice SOHO a SDO. Erupce viditelné v korónografu družice SOHO nejsou nic neobvyklého. Ovšem pro pokochání to vždy za to stojí. Zvláště, je-li v příběhu další aktér.


Sluneční erupce vznikají při uvolnění obřího množství energie z náhlého zkratu ve smyčkách lokálního magnetického pole na Slunci. Jinými slovy, když se v okolí nějaké aktivnější oblasti na Slunci (zpravidla blízko sluneční skvrny) překříží dvě magnetické smyčky, dojde k tzv. rekonekci, nová smyčka je kratší a energie, která zbyla po původní delší siločáře, se uvolní. A není to jen tak nějaké kýchnutí. Uvolní se energie, na jakou bychom potřebovali miliardy megatun výbušniny známé jako TNT. Pochopitelně je to úkaz, který se dá okamžitě zaznamenat ve všech pozorovaných vrstvách sluneční atmosféry včetně koróny.

Při erupci občas dojde i k uvolnění oblaku nabitých částic, které jsou jinak obvykle vázány na magnetické pole Slunce a jen tak snadno z něj neuniknou. Takový oblak se pak sune prostorem rychlostí až milionů kilometrů za hodinu a jen pomalu se rozpíná. Pokud by oblak zasáhl Zemi, rozpumpuje vnější zemské magnetické pole a částice pak elegantním způsobem sklouznou až k zemským magnetickým pólům, kde se při středu s molekulami zemské atmosféry postarají o překrásné nebeské divadlo - polární záři. Občas máme takové štěstí, že jsou záře při své intenzitě viditelné i od nás. Riziko si s sebou nese eruptivní oblak (odborně CME - koronální výtrysk hmoty) zejména k umělým satelitům. Ty může bezvýhradně i nadobro vyřadit ze služby.

Středeční erupce byla zajímavá především svou fotogeničností. Družice SOHO obíhající Slunce ze zvláštního bodu v gravitační rovnováze Země a Slunce (takže nemusí užívat pohonu k pohybu a obávat se pádu na Slunce či zmizení do neznáma) ji zaznamenala mimo jiné jedním ze svých korónografů. Přístroj, který pozoruje vnější obálku Slunce, očima viditelnou jen při úplném slunečním zatmění, měl ve svém zorném poli rovněž planetu Merkur. Na obrázku je vidět jako jasný bod (na animaci se sune doleva). Erupce vybuchla přímo před ním. Ačkoliv to zní mimořádně dramaticky, s Merkurem se přirozeně nic nestalo. V takovém prostředí už existuje miliardy roků a s trochou nadsázky je na to zvyklý.

Merkur a Mars na večerní obloze 9. února 2013. Foto: StellarKdyž už jsme u toho Merkuru, máme malý tip. Planetu Merkur budete moci vyhlížet už zanedlouho i pouhýma očima. Na počátku února se postupně vyhoupne na večerní obzor, kde v první a druhé dekádě února bude vidět jako nenápadná hvězdička ještě za soumraku. Návod na její vyhledání je jednoduchý - najděte si odkrytý západní obzor a okolo 9. února přibližně v 17:40 vyhlížejte očima nebo lépe malým dalekohledem jedinou hvězdničku nízko nad obzorem. Pokud se vám to poštěstí, sledujete Merkur. Navíc, večer 8. února bude velmi blízko (doporučujeme dalekohled) i slabší planeta Mars. Obě bude dělit úhlová vzdálenost měnší než polovina průměru měsíčního úplňku. Další den pak bude Merkur "nad" Marsem (viz obrázek). Šťastný lov!


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs