Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meziplanetární hmota

* Zodiakální zář v Úpici?

Vydáno dne 07. 02. 2013 (5616 přečtení)

Zodiakální světlo z Úpice. Foto: Petr Horálek.  Je to vůbec možné? Kupodivu ano. Sám jsem se o tom měl šanci přesvědčit ve středu 6. února 2013 večer, kdy se chvála bohu konečně nad Úpicí vyjasnilo, a to pořádně. Od jihu přicházela rozpadající se vysoká oblačnost, severní a severozápadní obzor byl mraky netknutý. Neplížila se ani inverze a ošidné světlo z Úpice či vzdálenějších měst se díky pročištěnému vzduchu moc nepodepsalo na kráse noční oblohy. No moc… prostě ne tak jak běžně. Přes hlavu se klenula slabá Mléčná dráha sílící za lesy směrem na Radeč. Když už se ale tak pěkně vymetlo, zajímal mě vesměs jen jediný úkaz a jeho viditelnost z Úpice. Tím byl přírodní světelný kužel tyčící se od února do dubna nad západním obzorem, známý jako zodiakální světlo.


Orion a Býk u ohrady úpické hvězdárny. Foto: Petr Horálek.Zodiakální světlo je na poměry české – městy přesvícené – oblohy dosti vzácným fenoménem. Jde o kuželovitou zář tyčící se kolem jarní rovnodennosti po západu Slunce nad západem, či naopak na podzim ráno na východě před východem Slunce. Je způsobené rozptylem slunečního světla na zrnkách meziplanetárního prachu, jež je rozložen v rovině Sluneční soustavy. Jak se Země pohybuje kolem Slunce, při sklonu její osy se nám kužel světla v průběhu roku vyklání a zase sklání až k obzoru. Na večerní obloze je nejlépe patrný od února do dubna, tedy v období kolem jarní rovnodennosti. Nejkrásnější je právě v únoru a březnu, kdy jeho „špice“ zasahuje do zimní Mléčné dráhy vysoko u souhvězdí Býka. To vše podtrhuje výčet skvostných objektů zimního nebe, zejména pak hvězdokup Plejády, Hyády, souhvězdí Orionu a samozřejmě majestátného Síria – nejjasnější hvězdy noční oblohy. V Býku navíc letos ještě s jasnou planetou Jupiter. Zní to mimořádně romanticky i přes mrazivé počasí… Jenže…

Jas zodiakálního světla je malý. Dokonce je tak malý, že než se úkazem začali vědci pořádně zabývat, zmizel kvůli narůstající míře světelného znečištění z oblohy. Přirozeně tak zmizel i ze základních znalostí většiny nadšených obdivovatelů nebe, dokonce i z hlav některých astronomů. Nejjasnější část – kužel světla na obzoru po západu (před východem) Slunce dosahuje stejných i menších hodnot, než má jas oblohy v nadhlavníku například v Brně. Jas nebe ve městech samozřejmě sílí se zmenšující se výškou nad obzorem, takže o zodiakálním světle si člověk může nechat zdát. Lampy vítězí. V menších městech – například v Pardubicích – je zodiakální světlo z tamní hvězdárny (na Dukle) viditelné jen ve vzácných chvílích po přechodu studené fronty, a i tak mimořádně sklesle. Obloha v Pardubicích je i při nejlepších podmínkách na obzoru tak jasná, jako v Brně v nadhlavníku. Pokud tedy chcete zvířetníkové světlo z českých končin spatřit, musíte se bezpodmínečně vydat daleko od měst, do míst, kde směrem k zodiakálnímu světlu (na jaře na západě) nezasahuje svit města na desítky, či lépe stovky kilometrů daleko. A takových míst je u nás jak šafránu. Ideální je vyrazit do hor – na odkryté vrcholky Šumavy, Vysočiny, Beskyd či Orlických hor. Dokonce ani Krkonoše už nejsou při dnešní hustotě nasvícených sjezdovek a žijících hotelů ideálním místem.

Přesto se záslužnou iniciativou mnoha lidí daří v našem nedalekém okolí budovat chráněné přírodní rezervace, tzv. oblasti tmavé oblohy. První z nich se vyhlásila na česko-polském území Jizerských hor (Jizerská oblast tmavé oblohy). Na Slovensku pak obdobně vznikla Oblast tmavé oblohy Poloniny, v následujících dvou měsících se chystá vyhlášení oblasti v Beskydech a Bieszczadech (největší oblast tmavé oblohy v Evropě o rozloze 144 tisíc hektarů). V těchto místech už se zodiakálním světlem v jeho na Evropu nadstandardních kvalitách kochat opravdu můžete.

Viditelnost zodiakálního světla na poli za úpickou hvězdárnou mě proto výrazně překvapila. Ono to bude v dost velké míře i tím, že neslídila vlhkost, nevznášel se prach, nerušil svit Měsíce a ani žádná nízká oblačnost. Zkrátka vzácné podmínky. Kužel světla se stříbřitě plazil od západního obzoru až k Plejádám, kde už pozornost brala ona sorta očima viditelných objektů vzdálenějšího nebe a slaboučká Mléčná dráha. Člověk si hned říká – kéž by ta obloha byla někdy lepší. Ale bohužel, luxus z umělého osvětlení je nám přednější, snaha mít komfort za každou cenu (za cenu vyčerpání zdrojů Země!) příjemnější a co naplat, když by v mnohém stačilo učinit tak málo pro značné omezení rušivého světla. Jednotlivci s tím nic neudělají a rozhodnutí padá na vlády (nejen) evropských států, které se k problému staví laxně a bezútěšně. A to už desítky let…

Mléčná dráha a zodiakální světlo na Kanárských ostrovech. FoZodiakální světlo z Mauna Kea. Foto: S. Habbalová, M. DruckmA co by vám přitom mohla poskytnout obloha bez přítomnosti umělého osvětlení? To si ani neumíte představit! Počet hvězd viditelných očima by rázem stoupl z několika stovek na tisíce, Mléčná dráha by se táhla přes celou oblohu a byla-li by nízko nad obzorem, i tak by byla k nepřehlédnutí. Oblačnost přecházející na obloze by se tvářila jako plovoucí temné fleky. Od planety Venuše (Jupiteru a dokonce centra Mléčné dráhy!) byste vrhali za sebou slabý stín. Zodiakální světlo by bylo nepřehlédnutelné a nejjasnější část v kuželu nad obzorem by svítila jako nedaleká větší aglomerace. Akorát s tím rozdílem, že jeho barva by byla bělavá. Navíc by světlo nekončilo vrcholkem kuželu, ale od tohoto zúžení by dále pokračoval slabý pás zvaný zodiakální most, který by se k ránu spojil s kuželem na druhé straně od Slunce. Přímo mezi těmito dvěma kužely – na obloze přesně na opačné straně než Slunce – bychom našli jemné zjasnění oválného tvaru známé jako zodiakální protisvit (mezinárodně proklamovaný jako Gegenschein). To je místo v zodiakálním světle, kde jsou částice osvětlovány vůči nám na Zemi zpříma a osvětlená část těchto zrnek je proto natočená celá k nám jako Měsíc v úplňku. Protisvit je asi tak jasný jako nejslabší části Mléčné dráhy, zodiakální most ještě slabší. Oba jevy jsou proto známkou skutečně tmavé oblohy.

Pod přírodním nebem. Foto: Miloslav Druckmüller.Vůbec by ovšem nebyla tma, jak se někteří lidé i pohlaváři bojí. Přírodní tma neznamená temnotu, ale vnímání přirozeného nočního světa. Velmi rychle byste si zvykli na tlumené světlo noci, které by ovšem doslova osvětloval hvězdný koberec nad vámi. Při přítomnosti jen slabého měsíčního svitu byste viděli na krok, a přesto by vám obloha připadala neskutečně hvězdnatá. Zážitek, který ještě v 18. století byl možný i v Evropě, se dneska dá prožít jen na opravdu odlehlých koutech světa. Nejtemnější oblohu spatříte například u vysokohorských observatoří v Chile, na Kanárských ostrovech, v Africe (zejména jižní, odkud je pozorovatelný celý úsek nejkrásnější Mléčné dráhy) nebo na ostrovech v Tichomoří.

U nás v Úpici je nebe bohužel moc světlé. Ještě ale není vše ztraceno jako například v Praze (či daleko hůř třeba ve Vídni). A tak můžeme – s podivem – obdivovat za příhodných podmínek aspoň slabého „ducha“ zodiakálního kužele a v těchto měsících rovněž krásná souhvězdí zimního nebe. Pokud se udělá zase hezky, neleňte a projděte se na kopec u hvězdárny. Třeba právě i kvůli hledání Merkuru a Marsu. Na samotné hvězdárně teď bohužel nic kvůli rekonstrukci neukážeme, ale i ten letmý pohled k obloze z kopce nad městem za to stojí!


[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs