Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Tak jsem hledal Merkur... a našel Mars

Vydáno dne 08. 02. 2013 (4085 přečtení)

Merkur a Mars 8.2.2013    Pozorování nepřející počasí minulých měsíců mne uvrhlo do takové podivné a dlouhé neastronomické letargie, ze které je možné probuzení pouze pěkným úkazem nebo globální katastrofou. Nu a když kolega Horálek předpověděl o pár článků zpět dnes očekávatelný úkaz - zajímavou konjunkci dvou planet, podíval jsem se dnes po obědě na družicový snímek zcela zatažených Čech a bylo tak nějak zřejmé - dnes konečně to vyjde. Jsa hradečák, zamířil jsem zvečera na jediné místo v Hradci odkud je vidět západní obzor a na malebném panoramatu hypermarketů a dýmající elektrárny jsem hledal Merkur, až jsem našel také.... Mars.


    Vidět Merkura se nepoštěstí každý den, každý rok je obvykle k dispozici pouze několik dnů vhodných pro tuto činnost. Tato planeta se totiž pohybuje blízko Slunce, a proto se ani na obloze od něho nikdy přliš nevzdálí. To znamená, že pro její pozorování musí nastat situace, kdy jednak je ve velké úhlové vzdálenosti od Slunce (aby ji Slunce nepřesvítilo) a ekliptika musí být dostatečně skloněna k obzoru (aby planeta byla dostatečně vysoko nad obzorem). V těchto dnech však Merkur zvečera stoupá po západu Slunce nad západní obzor, dnes minul ve vzdálenosti 0,5 úhlového půměru Měsíce v krásné blízké konjunkci Mars. Obě planety spolu ještě několik dnů setrvají v blízkosti, ač již nikoli tak těsné, 11. března je navštíví i 1,5 dne starý Měsíc, kterýžto úkaz stojí za pohled sám o sobě.

Merkur a Mars v únoru 2013 Merkur 11.2.2013     Obrázek demonstruje situaci na obloze v Úpici 11. února 2013, zelené čáry pak ilustrují zdánlivé polohy Merkura a Marsu na obloze vždy ve stejnou hodinu. Obrázek ukazuje, že kolem 20. února bude v případě pěkného počasí pohled na Merkur nejsnadnější; v dalekohledu bude díky své poloze navíc jevit zřetelnou fázi (podobný princip jako u fází Měsíce, Merkur je vnitřní planetou). Navíc se z obrázku dá vyčíst očekávaná skutečnost, že Merkur se pohybuje po obloze zdánlivě značně rychleji než Mars.


    Přestože dnešní konjunkce obou planet byla překrásná, opravdoví fajnšmekři si ještě několik let počkají. Počkají si do 16. července 2015, kdy se obě planety k sobě zrána přiblíží na neuvěřitelných 8' tedy na půlku dnešní vzdálenosti. Obě planety se tedy v ten okamžik pohodlně vejdou do zorného pole lecjakého většího dalekohledu, což z nich činí potenciálně vděčný objekt pro kochání se krásami ranní oblohy. Škoda jen, že úkaz po několika desítkách minut zanikne v záři vycházejícího Slunce

Závěrem několik dnešních snímků:
Skládačka expozic po cca 20 sekundách Snímek konjunkce Marsu a Merkura Snímek konjunkce Marsu a Merkura Na záda mi funěl Býk s Jupiterem na hřbetě
Merkur a Mars 8.2.2013 Merkur a Mars 8.2.2013 Merkur a Mars 8.2.2013
Merkur a Mars 8.2.2013

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs