Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Zánik Sojuzu sledován taky z Úpice!

Vydáno dne 18. 02. 2013 (4221 přečtení)

Záznam z pádu stupně Sojuzu-U. Foto: Marian Such. Aby těch pádů za poslední dny nebylo málo, médii proběhla zpráva, že vyděšení piloti nad českým prostorem pozorovali pozdě večer 13. února 2013 pád hořící koule. Pochopitelně se obávali nejhoršího – jsou svědky zkázy jiného letounu. Nakonec se ale pravda ukázala zcela jiná. Svědkové pozorující neobvyklý bolid ve skutečnosti viděli pád druhého stupně rakety Sojuz-U, která vynášela do kosmu loď Progress. Že stupně ruských nosných raket hoří v atmosféře, není nic neobvyklého. Trošku méně obvyklé však bylo, že se řízený pád odehrál nad obydleným územím. A ještě zajímavější perličkou je fakt, že se jej podařilo rádiově zaznamenat i u nás na úpické hvězdárně!


Úkaz byl sledován ve 22 hodin 15 minut SEČ a médii vzápětí prošla zpráva o tom, že piloti dopravních letadel pozorovali velmi jasnou zářící kouli pomalu se rozpadající nad zemí v mezosférické výšce okolo 80 km. Pochopitelně z jejich perspektivy nebylo patrné, že je úkaz tak vysoko nad zemí, a považovali to za zánik jiného letadla v mnohem menší výšce. Teprve vícestaniční radarová měření odhalila skutečnou výšku jevu a rovněž i jeho povahu. Taková pozorování pořídilo i několik stanic v ČR určených primárně pro radarové pozorování meteorů – konkrétně v Praze nebo Českých Budějovicích.

Mezi stanicemi, které jev zaznamenaly v rámci radarové hlídky meteorů, byla i Hvězdárna v Úpici. Ta pozoruje tzv. SDR přijímačem, který vyhodnocuje změny v zemské ionosféře v rádiovém pásmu okolo 143,05 MHz. Přijímač může z fyzikálně-technických důvodů zaznamenat jevy ve výšce minimálně 60 kilometrů nad zemí, což k záznamu pádu stupně Sojuzu stačilo. Podle slov Ladislava Křivského, pracovníka úpické hvězdárny, „Je to takový malý zázrak, že na 50cm drátek můžeme zachytit odrazy například od vzdálených družic.“ Podrobnější informace o technických vlastnostech a funkcích přijímače naleznete na stránkách Jakuba Kákony, který se problematikou významně zabývá a úpický přijímač pomáhá rozvíjet.

Na snímku v úvodu můžete vidět grafický záznam rádiového pozorování zkázy stupně rakety ze tří stanic v ČR – v Úpici, v Praze a Českých Budějovicích. Na každém ze tří záznamů je patrný svislý rozčepýřený pás vypadající jako chlupatá housenka. Tento pás je ve skutečnosti vývoj plazmatické obálky kolem padajícího tělesa v závislosti na čase (osa času jde odspoda nahoru). Uprostřed této „housenky“ pak leží zjasnění, které ukazuje na explozi a fragmentaci tělesa, přičemž žhavá plazma obklopující původní hořící těleso se pak rozstřelila všemi směry. Na všech snímcích je pak rovněž vidět úzká linie jdoucí šikmo skrze „housenky“. Tato ostrá linie je ve skutečnosti záznam odrazu rádiových vln od samotné družice. Jak se družice přibližuje, dochází ke změně zaznamenané frekvence kvůli tzv. Dopplerovu jevu, a proto má ostrá linie onen sklon vůči vodorovné ose.

Česko-slovenský tým vědců ve složení Jakub Kákona, Josef Szylar (České Budějovice), Marian Such (Praha) a Ladislav Křivský (Úpice) dále pokračují ve vyhodnocení raritního pozorovaného úkazu. V případě zájmu vám další informace poskytneme na kontaktních adresách hvězdárny.


Video: Zánik Sojuzu nad Německem
(v časech 0:09 a 0:35 je patrný zmiňovaný výbuch)


Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 33 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs