Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Nenechte si ujít: Tři dny s kometou PanSTARRS

Vydáno dne 07. 03. 2013 (5110 přečtení)

Kometa PanSTARRS za soumraku. Foto: Luke OBrien. Přibližně od 12. března začínají příhodné podmínky pro pozorování první letošní jasné komety – C/2011 L4 PanSTARRS. Kometa bude viditelná pouhýma očima až do počátku dubna a na večerní soumračné obloze se bude dát najít jako vlasatice s jasem hlavy podobným jako u hvězd ve „Velkém voze“. Pro výraznou kometu Hvězdárna v Úpici připravila mimořádnou pozorovací akci nazvanou „Tři dny s kometou“. Pozorování na kopci u silnice směrem na Svobodné – hned naproti lesíku u hvězdárny – proběhne za jasného počasí od úterka do čtvrtka, tj. od 12. do 14. března, vždy od 18 hodin.


Mapka viditelnosti komety. Foto: NASA, úprava: Petr Horálek.Kometa se na večerní obloze ukáže již 12. března krátce po západu Slunce velmi nízko nad západním obzorem. V té době bude za opravdu výjimečných podmínek možné najít i slabý měsíční srpek vpravo dole od komety. Najít kometu by ovšem neměl být takový problém. Její současná jasnost je natolik vysoká, že ještě za světla soumraku se hlava i výrazným prachovým ohonem ukáže asi půl hodiny po západu Slunce – tedy okolo 18:30. Nejlepší bude vyhledávat kometu malým dalekohledem, například loveckým binokulárem. Další den, 13. března, se Měsíc octne nad kometou a spolu s vlasaticí tak vytvoří velmi fotogenické uskupení. O den později, 14. března, Měsíc vystoupí o dost výše, ale i kometa se octne úhlově o něco dále od Slunce a bude pozorovatelná déle. Ve všech těchto dnech bude vhodné hledat místo pro pozorování s velmi dobře odkrytým západním obzorem a vyčkat na kometu pokud možno už od západu Slunce, tedy po 18. hodině. Samotná kometa pak zapadne jen o něco déle jak hodinu po západu Slunce, okénko pro spatření vlasatice tedy nebude zpočátku moc dlouhé.

Pozorovací stanoviště. Foto: Mapy Google.Hvězdárna v Úpici k této příležitosti uspořádá veřejné pozorování komety na kopci přes silnici Chelčického směrem na Radeč. Zaparkovat své auto budete moci přímo na pozemku hvězdárny (na kopec se vyjet nedá). Z kopce je velmi dobrý výhled právě do kýžených míst, kde se kometa bude nacházet. Pozorování proběhne po tři dny – 12., 13. a 14. března vždy od 18 hodin za jasného počasí. Pozorovat se bude přenosnými dalekohledy, které nejen odhalí krásy v ohonu komety, ale rovněž i úzký měsíční srpek na ještě světlé obloze. Kromě komety dalekohledy zamíří i k planetě Jupiter či mlhovině v Orionu.

Viditelnost komety se v další dnech bude prodlužovat, ale rovněž začne rušit svým svitem Měsíc. Nejlepší podmínky pro sledování komety PanSTARRS v jejím nejvyšším jasu jsou tak mezi 12. a 20. březnem. Pak začne kometa již poměrně prudce slábnout a z dosahu pohledu pouhýma očima se vytratí na počátku dubna.

Leták k pozorování komety. Foto: Hvězdárna v Úpici.Kometa PanSTARRS ovšem není jedinou očekávanou vlasaticí letošního roku. Na podzim – zejména v říjnu a v listopadu očekávají astronomové mimořádně jasnou kometu C/2012 S1 ISON. Ta se 28. listopadu octne velmi blízko Slunce. Do té doby bude pozorovatelná na ranní obloze, a pokud svůj těsný průlet kolem Slunce přežije, bude na prosincové obloze skutečně nepřehlédnutelnou, patrně kometou století.

Pozorování komety PanSTARRS se uskuteční za finanční podpory Svazku obcí Jestřebí hory.Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs