Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Slunce

* Bouřlivé Slunce, nebo planý poplach?

Vydáno dne 11. 04. 2013 (5167 přečtení)

Erupce na Slunci 11. dubna 2013. Foto: NASA.Dnes 11. dubna 2013 dopoledne v 9:16 SELČ zaznamenala družice SDO nonstop monitorující Slunce ultrafialový záblesk ze silné erupce třídy M6. Při takové erupci se už v případě uvolnění oblaku koronální hmoty k Zemi mohou seveřané (a jižané) těšit na silnější polární záře. Bohužel pro naše zeměpisné šířky je to pořád málo a příjdeme si proto zkrátka. Tedy, ne úplně - při návštěvě hvězdárny za jasného denního světla vám ukážeme aspoň krásně skvrnité Slunce. Ovšem jak dlouho?

Letošní rok byl vědci i konspirátory často zmiňován jako čas maxima aktivity při tzv. 24. slunečním cyklu. Pochopitelně konspirátoři si mnuli ruce nad příchodem konce světa... Ale vážně: Slunce každých 11 let dosahuje díky rozdílné rotaci na pólu a na rovníku chaotického rozložení magnetického pole, přičemž v období největšího "chaosu" vzniká nejvíce přerušení v magnetických silokřivkách po celém Slunci (zejména v oblastech mezi 30. a 60. stupněm jižní i severní šířky od slunečního rovníku) a při těchto náhlých dějích dochází k uvolňování tzv. erupcí. Při erupcích se uvolní velké množství energie a kvůli přerušeným magnetickým silokřivkám rovněž i oblaky nabitých částic (které jinak magnetické pole Slunce nepustí). Tyto oblaky potom při zasažení Země mohou rozpumpovat zemskou magnetosféru, v horším případě indukovat vysoká napětí a v severských oblastech narušit elektrickou síť, poškodit komunikační družice, ale rovněž vykouzlit krásné divadlo v podobě polárních září.

Ovšem věk Slunce je mnohem delší jak věk člověka a tohle jednoduché pravidlo o jedenáctiletém slunečním cyklu je vskutku velmi obecné. Ukazuje se, že Slunce se řídí značně dlouhodobějšími hodinami; některé z nich jsou vědcům ještě stále skryty a čekají na objev či vysvětlení. Právě letos (a v zásadě i posledních 10 let) je toho Slunce důkazem. Zatímco v předchozím cyklu Slunce hýřilo aktivitou jako blázen, lidem už i obří sluneční skvrny zevšedněly, současné maximum je pravým opakem. Slunce jakoby neustále ztrácelo dech. Vždy se na něm objeví série větších skvrn, u nichž je zaznamenána nějaká erupční aktivita (právě u slunečních skvrn s lokálním magnetickým polem dochází k oněm zkratům magnetckých silokřivek), a po několika dnech jakoby někdo přes Slunce přehodil deku a všechno udusil. Týdny čekání pak na několik dní přinesou další aktivnější období... a pak se to opět "udusí".

Všechno tohleto zvláštní dění si vypsalo ortel už při minulém maximu, kdy složitý dynamový mechanismus pod viditelným povrchem Slunce jednoduše řečeno mírně ochabl, předchozí maximum "dobouřilo" v plné parádě, ale nové silnější aktivity jsme se již nedočkali. Naopak jsme zažili nejhlubší minimum sluneční aktivity (v roce 2009), Slunce bylo stovky dní v kuse beze skvrn a očekávaný nástup nového solarmaxu by si nezasloužil ani famfáru.

Co se to se Sluncem děje? Máme se bát? No, rozhodně ne. Jak bylo řečeno dříve, sluneční nejdelší periodické děje jsou nám stále málo známy, protože máme zkrátka jen krátkou (několika set letou) řadu přímých pozorování a zbytek můžeme dopočítávat například jen nepřímo z geologických výzkumů hornin. Podle vědců je současné maximum zkrátka o dost slabší - možná jedno z nejslabších za posledních sto let (ostatně i ono minimum v roce 2009 bylo nejdelší za posledích sto let). Rovněž vyplula na povrch teorie, že sluneční maximum je podvojné - tedy že má dva vrcholy a zatímco ten první u toho současného maxima je za námi (ne, že bychom si ho nějak zvlášť užili), to druhé se má dostavit v druhé půlce roku. Do té doby bude Slunce pořád jen "civčně" vytvářet několikadenní okénko k tvorbě skvrn, aby je pak zase "uhasilo".

Současnou aktivitu Slunce můžete sledovat na našich stránkách (viz vlevo "Slunce aktuálně", "Geomagnetická aktivita", ovál "Polární záře"). Denní komentované informace v angličtině pak naleznete na Spaceweather.com. Na té stránce rovněž zjistíte, zda nedošlo k nějaké sérii silných erupcí (třídy M nebo X), které by mohly k Zemi dopravit větší a rychlejší náklad nabitých částic a připravit i pro nás středoevropany krásně barevné polární záře.


[Akt. známka (jako ve škole): 1,86 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 77 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs