Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Dnešní skóre: 4 planety a Měsíc

Vydáno dne 23. 05. 2013 (3612 přečtení)

Večerní planety. Foto: Petr Horálek.V současnu večerní obloha (opět) za soumraku nabízí komorní podívanou. Podobně jako těžce ulovitelná kometa PanSTARRS před dvěma Měsíci je to teď tvarující se trojúhelník planet, které za dobrých podmínek krátce před západem Slunce najdete i pouhýma očima. Hlavně Venuši a Jupiter, třetí Merkur by sám od sebe šel najít těžce. Naštěstí právě dvojice jasnějších planet opodál jej prozradí. A aby toho nebylo málo, krásně se vyjímá téměř o dvě třetiny oblohy k jihovýchodu Saturn. Škoda, že jste nenavštívili hvězdárnu - teď byl bonusem ještě Měsíc.

Trojice večerních planet dosáhne svého v neděli 26. května, kdy se uskupí do krásného fotogenického trojúhelníku. Ale nebude to jen ten den, kdy se vyplatí planety sledovat. O dva dny později, v úterý 28. května, si zas své randezvous vyberou Jupiter s Venuší. Tanec planet bude trvat přibližně do konce května. Venuše nás pak už bude doprovázet na večerní obloze, byť jen velmi nízko, až do počátku příštího roku.

Dnešní fotografický úlovek zobrazuje zejména první z epizod současného "tance" planet - maximální přiblížení Venuše a Merkuru. Na snímku v úvodu tak vidíte jasnou Venuši, která svou září vyvolává v řídké oblačnosti slabý halový jev, vpravo nahoře od ní slabý Merkur a teprve výš u levého horního rohu je Jupiter. Všechny planety byly v době pozorování vidět očima, i když s triedrem v ruce byl zážitek rozhodně výsostnější...

Měsíc a Saturn. Foto: Petr Horálek.A teď ten bombónek. Už jste viděli barevné jevy kolem Měsíce? Určitě jo. Zrovna při pohledu na Měsíc se naskytl krásný zjev přechodu pásu střední oblačnosti přes skoro-úplňkový Měsíc (úplněk bude v sobotu). A ten svým jasem vykouzlil na této oblačnosti tzv. korónu. Ne tu korónu, co obepíná Slunce vysoko nad fotosférou. Tahle koróna vzniká rozptylem světla z Měsíce na částicích v oblačnosti. Aby toho nebylo málo, kousek od Měsíce se pak nacházel Saturn (na snímku vpravo nahoře).

Takže suma sumárum: 4 planety a Měsíc, dvě konjunkce na obloze v jeden okamžik. Ještě váháte o návštěvě hvězdárny? No, nedávejte si moc na čas, okénko k pozorování tolika objektů Sluneční soustavy tu máme vesměs do počátku příštího týdne. Pak zmizí z první poloviny noci Měsíc a o dost fatálněji jej bude následovat Jupiter, který se na opačné straně oblohy ztratí v záři soumraku. Beztak ale planety pozorujeme až do 10. června, tak se těšíme na vaši návštěvu!


[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 18 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs