Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2013

* Hvězdáři (zase) v ZOO – přijďte se podívat

Vydáno dne 20. 08. 2013 (3295 přečtení)

ZOO 2013     Ne, nebojte se, úpickou hvězdárnu nenavštívila odchytová služba a nepřevezla celý odborný personál jako vzácné exempláře do královédvorské ZOO. Nadpis však přesto má pravdivý obsah – od poloviny srpna až do konce září se můžete vždy v úterý dopoledne a v pátek po setmění setkat s pracovníky hvězdárny v prostorách ZOO Dvůr Králové nad Labem a nechat se provést krásami denní či noční oblohy.



ZOO 2013 Slunce ZOO 2013 Mapka     Každé úterý až do konce září za jasného počasí se poblíž expozice slonů (mapka) můžete mezi 11. a 14. hodinou potkat s astronomem vybaveným speciálním dalekohledem zkonstruovaným pro pozorování Slunce. Za jeho asistence se můžete na vlastní oči seznámit s útvary ve sluneční chromosféře a přesvědčit se o tom, že naše mateřská hvězda je živé těleso s velkým množstvím pěkně pozorovatelných dynamických jevů.

ZOO 2013 Saturn     Každý pátek až do konce září se také můžete mezi Slunce západem a 22. Hodinou setkat na parkovišti před vchodem na noční Safari s astronomy vybavenými přístroji vhodnými pro pozorování noční oblohy. V případě jasného počasí si můžete na vlastní oči prohlédnout vybrané objekty noční oblohy – mlhoviny, galaxie, hvězdokupy či dvojhvězdy, do konce srpna i planetu Saturn a o některých pátcích také Měsíc.

    Celá série úterý a pátků bude završena Nocí vědců, která proběhne 27. září 2013 (mimo jiné) na výše zmíněném parkovišti u ZOO ve Dvoře Králové a na úpické hvězdárně.

ZOO 2013Důležitá poznámka: Zatímco při pozorování noční oblohy vám kromě kolize s předměty ukrytými ve tmě nehrozí žádné nebezpečí, při pozorování Slunce je tomu zcela jinak. Naši nejbližší hvězdu totiž nemůžete pozorovat nepoučeni – pokud se o to totiž pokusíte pouhým okem, nic moc kvůli jasu Slunce neuvidíte a navíc si můžete trvale a vážně poškodit zrak. Pokud se navíc pokusíte pozorovat Slunce dalekohledem, který není pro ten účel speciálně upraven, máte v životě pouze dva pokusy; první levým okem a druhý okem pravým. Pak už nikdy neuvidíte vůbec nic, energie Slunce soustředěná dalekohledem oko prakticky ihned zničí. Naproti tomu vhodným čočkovým dalekohledem můžete Slunce snadno promítat například na kousek papíru a pozorovat tak některé útvary fotosféry jako jsou například sluneční skvrny. Proto, pokud máte zájem o samostatné pozorování Slunce, poraďte se s odborníkem.


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs