Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Fotografie: Zamlžený velký vůz a duchové noci

Vydáno dne 11. 09. 2013 (3586 přečtení)

Mlhavý velký vůz. Foto: Petr Horálek. Ačkoliv je astronomie mnohdy plná neskutečně zdlouhavých dějů při srovnání s délkou lidského života, občas se zadaří spatřit něco vskutku bleskového. Nejčastěji tu máme meteory, zatmění Slunce, zákryty planet a hvězd Měsícem. To všechno lze přesně či alespoň odhadem předpovědět. Mnozí tvrdí, že by chtěli být kosmonauty a spatřit vše z vesmíru. Ale málokdo ví, že vskutku dost překrásných a nepředvídaných nebeských představení nám zprostředkuje nebe ve spolupráci se zemskou atmosférou. Například když se zvedá mlha...

Když se v pondělí 9. září 2013 pomalu smrákalo, roztrhala se nad Úpicí oblačnost a vypadalo to na zadělanou hvězdnatou noc. To by ale nesmělo být září a po dešti - už dost chladno na to, aby vlhkost z podkrkonošských lesů zrychla kondenzovala a pro Úpičáky stvořila nikterak vzácnou mlhu. Ovšem my tu na hvězdárně máme takovou zvláštní pozici, protože mlha se rodí zpravidla v údolí a pak se teprve zvedá. Toho jsme mohli být svědky právě v pondělním pozdním večeru, kdy už nebe bylo hvězdnaté a do Úpice se doslova vlila mlhavá řeka, jejíž vrcholky se jak dým postupně sápaly výš a výš nad úroveň hvězdárny. A právě ten niterný okamžik několika minut, než mlha vystoupala a zahalila i náš kopeček, zachycují dvě fotografie.

Duchové zamlžené noci. Foto: Petr Horálek. Co bylo a je na celé situaci vzácné, jsou podmínky vytvořené přírodou. V pondělí přes naše území postupně přecházela fronta a doslova vyčistila vzduch nad hlavou. Obloha proto stála vskutku za to i přes světelné znečištění z měst. Ovšem právě mlha celý portrét hvězd zvýraznila, neboť "zalila" města a vesnice v okolí hvězdárny a světlo značně utlumila, resp. rozptýlila v sobě. Na snímcích je to krásně poznat - cáry mlhy jsou sytě žluté, rozptylující městské světlo. Obloha nad nimi však poměrně dosti tmavá a kontrastně namodralá. Takových podmínek si libují fotografové zejména v zimě vysoko v horách, když se vydávají na pouť skrze noční krajinu, aby zachytli sněhem zaváté vršky stromů s dalekým obzorem a hvězdami nad ním. Mlha či inverze zkrátka hvězdám přeje, když se vydáte nad její hranici.

Zamlžený velký vůz je už názvem a pohledem na obrázek vysvětlen. Vrchní hrana mlhy se pomalu dotkla jasných hvězd tohoto známého asterismu a rozptýlila zář hvězd do mlhavých hal kolem nich. Správně by mlhavá hala měla být duhově zabarvená díky jevu zvanému "atmosférická koróna". Ale pro to by asi musela být záře hvězd intenzivnější. A proč duchové zamlžené noci? Několik důvodů. Prvně - na snímku v úvodu se mlha nasouvala jak vlna moře a postupně zakrývala vzdálené stromy a keře. Ty se záhy ztratily jak temní duchové. Ovšem jako duchy můžeme považovat i mlhavé obláčky na obloze na druhém snímku. Díky brilantním podmínkám se ukázala i dosti slabá část Mléčné dráhy a galaxie i hvězdoupy viditelné v těchto koutech nebe. Úplně na vršku obrázku je eliptická galaxie M31 v Andromedě, nejvzdálenější objekt viditelný ještě pouhýma očima. Spirální ramena ovšem ukáže až pohled dalekohledem za velmi dobrých podmínek, například těch pondělních. Menší duch je pak vpravo dole pod M31 i další galaxie, vírová M33 v Trojúhelníku. Nízko nad obzorem, takřka nad mlhou, leží překrásná otevřená hvězdokupa Plejády v souhvězdí Býka.

Zpracování fotografie: Snímky byly pořízeny přes Canon 6D, Samyang 24 mm/f1.4@2.0, ISO 1600. Expozice u obou snímků byla 20 s. Snímky dále zpracovány v Adobe Lightroom (křivky, teplota barev, kontrast).[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs