Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* V noci na sobotu nevýrazně potemní Měsíc

Vydáno dne 15. 10. 2013 (4101 přečtení)

Simulační snímek polostínového zatmění Měsíce 19. října 2013V noci z pátka na sobotu, tedy 18./19. října 2013, nastane nevýrazné polostínové zatmění Měsíce. Díky vysoké poloze měsíčního úplňku nad obzorem v době maximální fáze zatmění bychom ale potemnění ze spodního okraje našeho kosmického souseda měli bez obtíží zaznamenat fotograficky či dokonce i pouhýma očima. V České republice je to navíc poslední měsíční zatmění do roku 2015.

Polostínového zatmění Měsíce se stáváme svědky v době, kdy se Měsíc ocitá v blízkosti plného zemského stínu. Běžně za úplňku nesledujeme žádný druh zatmění, neboť stín Země je ve vzdálenosti Měsíce asi třikrát větší jak Měsíc (s polostínem asi pětkrát), zatímco sklon měsíční dráhy vůči ekliptice je desetkrát větší než úhlový průměr Měsíce. Proto musíme čekat na vhodnou chvíli, kdy se Měsíc v úplňku dostatečně přiblíží k zemskému stínu. Kdybychom zrovna v době polostínového zatmění pobývali na nějaké měsíční základně, spatřili bychom na temné měsíční obloze takřka černou Zemi, kolem níž by se rozkládal slabý naoranžovělý prstýnek sluneční světlo rozptylující zemské atmosféry. A u okraje naší planety by pak oslnivě svítilo Slunce částečně schované za Zemí. Čím blíže by Měsíc ležel u plného zemského stínu, tím větší kus Slunce by se za naší rodnou planetou schovával.

Vraťme se však zpátky na Zemi, odkud Měsíc v úplňku na obloze proplouvá zemským polostínem. Úkaz bývá zpravidla očima nepozorovatelný, neboť potemnění v zemském stínu je nevýrazné. Ovšem plný zemský stín není zcela ostrý a oblast polostínu obepínající plný stín do vzdálenosti asi poloviny průměru Měsíce v úplňku (tedy něco přes 15') je již docela tmavá a svit úplňku se v ní oslabí i při pohledu pouhýma očima. Pochopitelně mnohem lepší je úkaz zachytit fotograficky, neboť snímač fotoaparátů má asi tisíckrát menší dynamický rozsah než lidské oko a dokáže tak zvýraznit gradient jasu v zemském polostínu.

Páteční, resp. sobotní úkaz začíná jen krátce před půlnocí, ve 23 hodin 51 minut SELČ. Této fáze si ovšem vůbec nevšimneme. Teprve okolo 1 hodiny 20 minut SELČ už by se mohlo zdát, že je Měsíc ze spodního okraje mírně tmavší. V té době bude navíc velmi vysoko, takřka nad jižním obzorem. Maximální fáze zatmění nastane v 1 hodinu 50 minut SELČ, kdy Měsíc mine plný zemský stín jen o 0,14° severně. Potemnění viditelné pouhýma očima bude patrné přibližně ještě půl hodiny, tedy do 2 hodin a 20 minut. Do konce úkazu ve 3 hodiny 50 minut se již úplněk bude zdát prakticky normální.

Jak již bylo několikrát zmíněno, značně lépe se úkaz podaří zachytit fotograficky. Proto neváhejte a zamiřte svůj fotoaparát v sobotu mezi 1:30 a 2:30 SELČ na Měsíc. Protože jde o úplněk a potemnění bude opravdu mírné, stačí volit i při větším ohnisku poměrně krátké expozice. Doporučujeme fotit s ohniskem alespoň 200 mm (vhodné pro kompozici s krajinou), ovšem pro detaily na Měsíci je třeba objektivu s ohniskem přes 500 mm. Své snímky můžete zaslat do galerie České astronomické společnosti přes formulář. Ovšem podělte se i s námi a zašlete snímek na hvezdarna@obsupice.cz. Zdařilé obrázky uveřejníme na našem facebooku.

Dalšího zatmění Měsíce se dočkáme až v roce 2015. Odehraje se na státní svátek v pondělí 28. září a půjde o zatmění úplné. Navíc po dlouhé době (od roku 2008) první úplné měsíční zatmění, které z našeho území spatříme prakticky v celém průběhu. Fáze úplného zatmění potrvá přes hodinu.

Zdroje a doporučujeme:
[1] Informace o zatmění 18./19. října 2013
[2] Zatmění Měsíce viditelná z ČR v tomto desetiletí
[3] Hvězdářská ročenka 2013, J. Rozehnal a kol., HaP Praha (2012)
[4] ShadowAndSubstance.com - animace nejbližších zatmění a podobných úkazů (Larry Koehn)
[5] Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce v České republice

Animace průběhu zatmění (autor Larry Koehn)
(více na www.shadowandsubstance.com)

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Animace průběhu zatmění (autor: Larry Koehn). Animace se ovládá zelenými tlačítky. Zastavit a posouvat ji můžete levým a pravým tlačítkem, spustit prostředním. Časy jsou v UT, k přepočtu na současný platný středoevropský letní čas je třeba přičíst 2 hodiny. Další animace naleznete na www.shadowandsubstance.com.


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs