Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Slunce

* Fotografie: Tři diamanty ztemnělého Slunce

Vydáno dne 11. 11. 2013 (2390 přečtení)

Tři diamanty ztemnělého Slunce. Foto: Petr Horálek.Pokud dychtivě sledujete noční oblohu, hltáte knihy o vesmíru a každodenní novinky o astronomii, jste nadšení astronomové. Pokud však životní prioritou je cestovat za zatměními Slunce, stáváte se v mezinárodním slovníku "eclipse chaser". V obou případech byste si ale měli dát pozor, aby vás to nadšení doslova nepohltilo. Pak už není cesty zpět. Cena je vysoká. A odměna? Zážitky na celý život. Tak jako prchavý okamžik z nejkratšího úplného zatmění Slunce, jaký většina pozemšťanů cestujících do Afriky před několika dny měla šanci spatřit. Nervy drásající počasí se pár desítek sekund před úplným zakrytím Slunce umoudřilo a během 18 sekund u školy Panymenon Primary School v Pakwero-Pakwach v Ugandě předvedlo i úpické expedici nezapomentutelné divadlo.

Během úplného zatmění Slunce Měsíc předstoupí před sluneční disk a zastíní zářivou a pro oči oslnivou fotosféru. Na pár sekund, někdy i minut, se tak odhalí v plné kráse komplikovaná koróna nad viditelným slunečním povrchem. Celý úkaz lze shlédnout jen z úzkého pásu na Zemi, kam dopadá měsíční stín. Lidé křičí, atmosféra je nepopsatelná; kdo neviděl, nepochopí bláznovství všech putujících na druhý konec světa pro těch pár momentů na nebi. Typický scénář se tento rok, v neděli 3. listopadu 2013, doplnil o několik perel, pro něž o to více stálo za jevem vycestovat.

Úpická expedice měla jasný cíl - při neuvěřitelné krátkém zatmění v dráze stínu Měsíce o šířce pouhých 17 kilometrů pořídit co nejvíce sérií důmyslně zvolených expozic třemi fotoaparáty s podobnými vlastnostmi objektivů. Ty se pak doplnily sadou stovek kalibračních snímků, které již v této době slouží k ještě důmyslnějšímu zpracování snímku sluneční koróny prof. Miloslavem Druckmüllerem. Na výsledek si ještě počkáme. Nicméně radno říct, že 18 sekund je vskutku málo. Stačí ošidný mráček před Sluncem, aby vše zhatil.

Úplné zatmění Slunce v Ugandě. Foto: Petr Horálek.A právě takový ošidný mráček opravdu přišel, zakryl oblohu se Sluncem na více jak půl hodiny. Člověk aby se při tom pohledu oběsil. Jenomže někdy přeci to objednané "štestíčko" dorazí včas a jako zázrakem se ošidný mrak nejprve začal rozpadat a jen asi 4 minuty před kýženým 18s momentem se odsunul pryč. Stejně tak se odsunula i vysoká oblačnost, se kterou už astronomové byli jakž takž smířeni. Zkrátka a dobře, po všech čertech, nervech a modlitbách se ukázal na čirém kusu oblohy tenoučký sluneční srpek a ten záhy přešel do zjevu, který vidíte na úvodní fotografii. Příběh nejkratšího úplného zatmění, snímek, který mnoho vyzradí.

A co tedy prozradil? Že astronomové měli zatmění v pravý čas. Zrovna v době maxima sluneční aktivity (a to opravdu jen pár dní poté, co Slunce začlo regulérně bouřit). Díky typu tzv. hybridního zatmění se měsíční kotouč postavil prakticky před fotosféru a narůžovělou chromosféru nechal nezakrytou. Po obvodu Slunce (i na pólech) se tak můžeme kochat protuberancemi a jejich různými smyčkami ionizovaného plazmatu. Nikdy v historii jsme neměli lepší šanci - Slunce v maximu aktivity, při hybridním zatmění a při takovém pokroku digitální fotografie - to tu zkrátka ještě nebylo. Krom divotvorných struktur v narůžovělé chromosféře rovněž neobvyklý vzhled začátku a konce zatmění. Zejména na počátku - na levé části snímku - se Slunce za Měsíc schovávalo velmi bojovně. Ještě pár sekund před zatměním vytvořilo vzhled jakéhosi prstýnku s dvěma blyštivými diamanty. Ten třetí se pak rozzářil na konci zatmění. Dva diamanty prosvítaly díky perfektnímu nastavení měsíčního rozvrásněného povrchu na jeho okraji jen proto, že byl Měsíc tentokrát jen o promile svého úhlového průměru větší jak Slunce. Další hybridní zatmění, zatmění někde viditelné jako prstencové a někde jako úplné, nastane až v dubnu roku 2023.

Zpracování snímku: Snímky byly pořízeny přes Canon 6D, Rubinar 1000/10, ISO 250. Expozice u všech snímků byla 1/500 s. Snímky dále zpracovány v Adobe Lightroom (křivky, teplota barev, kontrast) a mozaika vyrobena v Adobe Photoshop.[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs