Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Fotografie: Díra do světélkující oblohy

Vydáno dne 09. 01. 2014 (2871 přečtení)

Díra do světélkující oblohy. Foto: Petr Horálek.Že obloha svítí, to víme. Hlavně kvůli městům, rozptylu pouličního světla o nízkou oblačnost a jiným nepříjemným vlivům. Ale svítí taky díky pásu Mléčné dráhy, za tmavé noci daleko od měst spatříme zodiakální světlo a protisvit, na fotografiích pak odhalíme barevnou zář některých výraznějších mlhovin. Občas si ale můžeme o focení tmavého nebe nechat zdát i kvůli jinak slabému přirozenému světlu naší atmosféry, tzv. airglow. Zelenavé a načervenalé cáry slabého záření se pomalu sunou po nebi jako mraky. Ale obloha nad nimi je čirá a hvězdy neobklopuje mlhavá aura jako při pohledu skrze vysokou oblačnost. Co tedy vlastně zatáhlo a zároveň rozsvítilo oblohu?

Že máme na obloze vůbec nějaké airglow, se poprvé dozvídáme v roce 1868 díky dnes již slavnému optickému fyzikovi, Andersu Ångströmovi. Bohužel celosvětové kontinuální pozorování úkazu už prakticky není možné kvůli přemíře světelného znečištění. A tak se vědci pokouší jev studovat aspoň v laboratořích a hledat ty správné mechanismy, které nám občas zabarví oblohu slabě do zelena či červena. V roce 2009 ke studiu světélkování nebe vyslali dokonce družici z prakticky niceříkajícím názvem SwissCube.

Vlastně je to tak trochu polární záře, až na několik významných rozdílů. Jednak polární záře vzniká reakcemi částic z uvolněných při slunečních erupcích, konktrétně protony, elektrony a alfa částicemi, s vrchními vrstvami naší atmosféry. Airglow naopak čeká ke svému vzniku na okamžik, kdy nakumulovaná dávka slunečního ultrafialového záření ve dne postupně ionizuje molekuly kyslíku a dusíku, no a po západu Slunce se začne projevovat velmi slabým vyzařováním na vlnových délkách odpovídajících kvantu přijaté energie. Stejně tak ale airglow vzniká luminiscencí díky přichozímu kosmickému záření. Druhý rozdíl od polární záře je intenzita. Airglow sotva spatříme očima jako jakýsi mlhavý závoj či pod temným nebem jako ne až tak tmavé cáry oblohy. S barvami se můžeme při pohledu očima rozloučit. Polární záře je naopak vizuální symfonií pro potěchu oka. No a třetím rozdílem je lokace pozorování: polární záře jsou viditelné v okolí jakési obruče zejména nad jižním a severním pólem, vzácněji v nižších zeměpisných šířkách. Airglow však můžeme vyfotografovat prakticky odkudkoliv na světě.

Není obvyklé, že by se celá obloha zatáhla tímto svitem zemské atmosféry. Ale kosmonauté na oběžné dráze Země vám můžou s klidem říct, že slabé airglow je vidět prakticky všude. Pokud se vydáte pod tmavé nebe, zjista si užijete krás oblohy jako jsou mlhoviny, zodiakální světlo a podobně. A výjimečně budete muset svoje vybavení zabalit, protože se airglow prostě rozloží na celém nebi a u obzoru ani tisíce kilometrů od nejbližšího města pořád nebude tma. A komu to vlastně vadí, když lze pořídit takovýto sugestivní portrét oblohy? Na vánočním výletu na Oravskou lesnou, kde fotograf původně chtěl fotit kometu Lovejoy, jej překvapilo opravdu silné světélkování oblohy v obou barvách, jaké nabízí. Na fotografiích se jevilo jako vysoké cirry, akorát že obloha byla jasná a už na surových snímcích byla rozeznatelná zelenavá a narudlá záře. Okamžitě nasadil širokoúhlý objektiv a violá - vznikl portrét světélkující zimní oblohy se vším všudy.

Zpracování snímku: Ze stativu ustaveném podle vodováhy nasnímáno 12 okružních snímků + 13. nadhlavníkový. Všechny snímky při ISO 10000, f2.8, 30s expozice. Poskládáno v PTGui. Orientace, křivky, výřez, teplota barvy a živost v Adobe Photoshop a Lightroom.[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs