Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Pozorujte s námi Jupiter... zn.: Historickým dalekohledem!

Vydáno dne 13. 01. 2014 (2744 přečtení)

Planeta Jupiter. Foto: NASA.Jarní noční obloha není kvůli náledí či hlubokému sněhu tak děsivou výzvou, takže zavítat k nám na hvězdárnu není vůbec žádný problém. A co víc, tentokrát je to dokonce výzva. Za každé jasné noci, za Měsíce či bez něj, je v souhvězdí Blíženců vysoko nad obzorem ve večerních otevíracích hodinách pozorovatelná planeta Jupiter. Po 12 letech je nyní nejlépe pozorovatelná. A pokud to ještě nevíte, úpická hvězdárna nabízí pohled ke hvězdám funkčním a stále překrásně ukazujícím dalekohledem po pardubickém mecenáši, baronu Arturu Krausovi. Letos uplyne 160 let od jeho narození.

O planetě Jupiter si můžete pročíst přehršel informací na nespočtu internetových stránek - od těch astronomických po encyklopedické. Zjistíte, že je to největší planeta Sluneční soustavy, Země by se do ní vešla napříč asi 12x, je složena převážně z lehkých prvků a obklopena hustou proudící atmosférou. Planetu navštívilo už několik družic, krásně se vyjímá na fotografiích nejen Hubbleova kosmického teleskopu, ale dnes již i amatérských astronomů. Má rozsáhlou rodinu měsíců, z nich 4 objevil před více jak 400 lety slavný hvězdář Galileo Galilei a dost tak zamíchal karty v moci tehdejší církve. Slunce oběhne jednou za asi 12 let a patří vždy k nejjasnějším objektům nebe... Co ale může nabídnout právě letos výjimečného? A co uvidíme v dalekohledu?

Jupiter v dalekohledu. Autor neznámý.Tak především pohled na Jupiter dalekohledem je vždycky neskutečný zážitek. Už v menším přístroji, triedru, uvidíte malý kotouček. A když se vám nebudou klepat ruce, spatříte v jeho blízkosti malé hvězdičky. To jsou právě ty jeho největší měsíce. Ne vždy uvidíte všechny čtyři (Io, Europu, Ganymedes a Callisto), neboť často bývá jeden i více skryt za kotoučem planety, v jejím stínu či před ním. Ovšem i několik desítek minut strávených u dalekohledu vám vezme iluze o nudném pohledu k nebi. Měsíce obíhají kolem obří planety tak rychle, že už po těch pár desítkách minut se dalším pohledem přesvědčíte, že se fakt vůči sobě posouvají. Právě z jejich průchodu před/za Jupiterem či úkazům v jeho stínu se podařilo experimentálně spočítat rychlost světla. Jak? Řekneme vám to při návštěvě hvězdárny.

A je Jupiter ten s těmi prstenci? No, prstence má, ale tuto známou otázku zodpovíme raději hned. Lidé si často pletou pozvánku k Jupiteru s pozvánkou ke králi prstenců - Saturnu. To je zas jiná planeta, vskutku překrásná a bude dominantou letního nebe. Ale nepředbíhejme - co nabízí samotný Jupiter? Právě letos nejlepší pozorovatelnost za posledních 12 let. Jak obíhá kolem Slunce, zároveň se každý rok promítá v jiném zvířetníkovém souhvězdí na ekliptice. A letos kolem své opozice se Sluncem, která nastala 5. ledna, prochází tzv. zlatou bránou ekliptiky. To je místo na obloze a ekliptice, v němž se nám všechny planety, Měsíc a Slunce promítají z našich končin nejvýše nad obzorem. Jupiter tak najdeme ještě před půlnocí více jak 60° nad obzorem. To už chce pořádně vyklonit hlavu vzhůru. A navíc je krom Měsíce bezprostředně nejjasnějším objektem noční oblohy.

Baron Artur KrausUž tedy víme, že prstence od Jupitera čekat v dalekohledu nemůžeme. Že hlavní devízou jsou jeho měsíce. A to je jako všechno? Ale kdepak. Právě naším hvězdárenským dalekohledem, historickým čočkovým refraktorem značky Merz po nikom menším než baronu Krausovi, vám ukážeme krásnou pruhovanou tvář planety. Atmosférické pásy se střídají barvami mezi světlou a tmavší hnědou; občas zahlédnete i drobné skvrnky - ve skutečnosti zemsky či nadzemsky veliké rotující atmosférické víry. Díky mimořádné výšce Jupiteru nad obzorem se nemusíme až tak moc starat o neklid našeho vzduchu a planetu si můžeme opravdu výsostně vychutnat.

Planeta Jupiter bude pozorovatelná až do počátku července. Nejlépe ji ovšem uvidíte až přibližně do konce dubna, kdy už bude jen na večerní obloze nízko nad severozápadem. Neváhejte proto a přijďte sfouknout dvě svíčky jedním dechem - 12ti leté výročí Jupiteru a 160. výročí barona Artura Krause!


[Akt. známka (jako ve škole): 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Petr Horálek | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs