Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Akce 2014

* Úpická hvězdárna slaví 55. výročí, zváni jste na přednášku, výstavu a pozorování

Vydáno dne 17. 10. 2014 (2656 přečtení)

55 let 2014 V pátek 7. listopadu 2014 slaví úpická hvězdárna 55 let od svého otevření. Pracovníci hvězdárny k této příležitosti připravili program pro širokou veřejnost, který čítá oficiální zahájení tematické výstavy kosmonautických kreseb dětí z Úpice a okolí, přednášku pamětníků s přiléhavým názvem "Vzpomínky na Úpici" a za jasného počasí rovněž pozorování noční oblohy. Během akce si budou moci návštěvníci prohlédnout dalekohledy a přístroje naší hvězdárny, jejíž historie sahá až k samotným kořenům lidových hvězdáren u nás. Celá akce začíná v 18 hodin a je zdarma.

Večerní program začíná od 18 hodin úvodním slovem Pavla Suchana, místopředsedy České astronomické společnosti a Marcela Bělíka, ředitele hvězdárny. Ti nás nenápadně zavedou k postavě zakladatele hvězdárny, pana Vladimíra Mlejnka, který vdechl do místa U lipek nad úpickým hřbitovem neopomenutelného "genia loci". Zárověň skutečně oficiálně zahájíme výstavu kosmonautických kreseb dětí ze škol a školek Úpice a okolí.

Následovat bude od 18:15 přednáška dr. Zbyňka Melicha a Honzy Klimeše, kteří, jakožto pamětníci, stavitelé hvězdárny, zaměstnanci a přátelé pana Mlejnka vzpomenou spolu s unikátními fotografiemi mladých let hvězdárny.

Po přednášce bude následovat prohlídka hvězdárny a za jasného počasí pozorování oblohy až do 22. hodiny.

Hvězdárna v Úpici byla slavnostně otevřena dne 8. listopadu 1959 v 10 hodin a 30 minut. Celá její historie se však začala psát o sedm let dříve v roce 1952, kdy začal pod vedením pana Vladimíra Mlejnka pracovat astronomický kroužek při ZK ROH Transporta Úpice. Svépomocí si upravili prostor a začali provádět první pozorování, ke kterým se zpočátku scházeli jednou za 14 dní. Na konci roku 1953 si postavili pozorovatelnu s odsuvnou střechou, ta však byla silnou noční vichřicí 22. srpna 1954 rozmetána do širokého okolí. Tato událost urychlila rozhodnutí vybudovat stavbu větší a bytelnější. Konečně v roce 1955 byly započaty práce na stavbě a vznikla zděná budova s kopulí o průměru šest metrů. V současnosti se hvězdárna věnuje hned několika oborům astronomie. Vědecký program se soustředí zejména na Slunce, sluneční aktivitu a sluneční zatmění, dále pak na meteory a meteorické roje. Na pozemku hvězdárny je také meteorologická a seismická stanice pro detekci blízkých zemětřesení. Neposledně je ovšem hvězdárna zaměřena na popularizaci astronomie pro širokou veřejnost.

Program akce:

18:00 – Zahájení výstavy „Nakresli kosmonauta či raketu“ (úvodní slovo bude mít Pavel Suchan, místopředseda České astronomické společnosti a Marcel Bělík, ředitel hvězdárny)

18:15 – Přednáška „Vzpomínky na Úpici“ (Zbyněk Melich, Jan Klimeš)

cca 19:30 – v případě jasného počasí pozorování objektů noční oblohy až do 22. hodiny

Akce proběhne za podpory České astronomické společnosti a Východočeské pobočky České astronomické společnosti.

[Akt. známka (jako ve škole): 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs