Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* V pátek 20.3.2015 nastane zatmění Slunce

Vydáno dne 16. 03. 2015 (6882 přečtení)

        Březnový Měsíc vychází stále později a později a pomalu blíží k Novu. Tento Nov však nebude tuctovým. Zhruba v ten okamžik také Měsíc projde uzlem své dráhy a projde tedy spojnicí mezi Zemí a Sluncem. Měsícem vržený stín v ten moment dopadne na Zemský povrch a nastane úplné zatmění Slunce, z našeho území pozorovatelné jako částečné. Tento úkaz bude mít navíc jednu smutnou vlastnost, bude totiž svého druhu z našeho území až do roku 2021 posledním viditelným a proto věříme, že počasí nám bude přát.
        Tento zajímavý zážitek Vám rádi zprostředkujeme a proto jste, zejména v případě jasného počasí, na pozorování zatmění Slunce pomocí speciálních přístrojů a projekce na naši hvězdárnu srdečně zváni.

        Zatmění Slunce a Měsíce patří mezi efektní úkazy zpravidla snadno pozorovatelné bez pomoci dalekohledu. Následující zatmění, které nastane v pátek 20. března 2015, bude sice patřit mezi úplné, vlastní úplnou fázi však z našeho území pozorovat moci nebudeme. Pozorovatelé toužící po tom zážitku musí navštívit úzký pás severní části Atlantského oceánu, Grónského Moře či moře Norského kam bude dopadat špička stínu vrhaného Měsícem; pro suchozemce přichází v úvahu zřejmě Faerské ostrovy nebo Špicberky. Pás totality, jak se oblast viditelnosti úplné fáze zatmění nazývá, je patrný z obrázku níže. Pokud se pozorovatel bude nacházet mimo tento úzký pás, uvidí nejvýše zatmění částečné a to tím menší, čím dále bude od pásu totality vzdálen. V našich končinách dosáhne zatmění zhruba 75%, což se zdá na první pohled sice hodně, ale přístroji nevybavený pozorovatel fyzicky nezaznamená žádné změny slunečního svitu; ten je totiž tak intenzivní a navíc se rozptyluje v atmosféře, že ani 3/4 zakrytého Slunce nezpůsobí pozorovatelné šero nebo dokonce nějaký, v bulvárních médiích v poslední době tak hrůzostrašně líčený, blackout. Na nějaké v okolí fyzicky pozorovatelné efekty by musel pozorovatel zažít nejméně zhruba 95% fázi. Poslední sekundy předtím, než přejde částečné zatmění do úplného však patří mezi nejsilnější zážitky, které doporučujeme prožít každému, kdo má tu příležitost; nyní však nezbývá než cestovat, na území ČR si na ně totiž budeme muset počkat až do roku 2135.

       Páteční zatmění Slunce proběhne v dopoledních hodinách. Pozorovateli v Úpici začne Měsíc zakrývat Slunce zhruba v 9h 39min SEČ,maximální fáze nastane zhruba v 10h 48min SEČ a úkaz skončí minutu před polednem - pro ostatní části našeho území budou časy velmi podobné. Slunce bude během úkazu na obloze stoupat a úkaz bude za dobrého počasí dobře pozorovatelný. Zatmění bude trochu připomínat to, které nastalo v lednu 2011 a které proběhlo ve stejné části dne a mělo zhruba stejnou velikost.

       Letošní březnové zatmění patří do serie Saros 120. Předchozí zatmění této serie nastalo v roce 1997 a další nastane v roce 2033. Serie končí 71. částečným zatměním 7. července 2195, které bude pozorovatelné z Arktidy.

Průběh pásu totality (c) NASA, Google Grafika zatmění 20.3.2015 (c) NASA Částečná fáze zatmění z 2006
Zatmění z 2011 za oblaky Animace průběhu z Úpice Animace průběhu z Faerských ostrovů


Geometrie úplného zatmění Slunce


Důležité upozornění - při pozorování Slunce používejte ochranné pomůcky, při pozorování volným okem nejlépe speciální brýle nebo projekci a při pozorování dalekohledem jen a pouze pro ty účely zkonstruovaný nebo odborně upravený přístroj, hrozí nevratné poškození zraku

[Akt. známka (jako ve škole): 1,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 32 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs