Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* 28. září 2015, na sv. Václava, uvidíme zatmění Měsíce

Vydáno dne 24. 09. 2015 (7150 přečtení)

    Na svatého Václava, v pondělí 28. září 2015 po druhé hodině noční, budeme svědky efektního úkazu. Země, osvětlená Sluncem, neustále vrhá do prostoru svůj stín ve tvaru kužele. Právě během zmíněné noci Měsíc do tohoto, Zemí vrhaného, stínu vstoupí a pro pozorovatele na Zemi ztmavne. Nastane nejprve polostínové, pak částečné a nakonec i úplné zatmění Měsíce. Pozorování tohoto zatmění, které bude na několik let posledním svého druhu, pořádá pro veřejnost v pondělí 28. září 2015 od 03:00 do 06:00 SELČ i naše Hvězdárna


    Měsíc se kolem Země pohybuje po eliptické dráze, která je k rovině ekliptiky skloněná a koná v prostoru některé další pohyby, jejichž vlivem dochází k rotaci spojnice mezi oběma průsečíky dráhy Měsíce s ekliptikou (uzly). V části svého oběhu se tedy Měsíc pohybuje "nad" ekliptikou, v části "pod" ekliptikou. Pokud se některý z uzlů ocitne na polopřímce Slunce - Země a současně se dostatečně blízko tohoto uzlu vyskytne Měsíc, nastane v závislosti na geometrickém uspořádání všech tří těles pro některé pozorovatele na Zemi jeden ze dvou úkazů:

1/ Měsíc se ocitne mezi Zemí a Sluncem, vrhne na zemi svůj stín a nastane zatmění Slunce
2/ Země se ocitne mezi Sluncem a Měsícem, vrhne na Měsíc svůj stín a nastane zatmění Měsíce.

    A právě k této druhé situaci dojde v noci z 27. na 28. září 2015 po druhé hodině noční. 28. září ve 2:11 začne Měsíc vstupovat do polostínu a zahájí tedy svoji polostínovou fázi. Tato část zatmění není neozbrojeným okem prakticky pozorovatelná a ani na fotografiích pořízených přes dalekohled nejde o nijak výrazný jev, alespoň do chvíle, kdy se hranice měsíčního kotouče začne přibližovat hranici kužele zemského stínu. Tato hranice není sice kvůli lomu slunečního světla v zemské atmosféře "žiletkově" ostrá, protože lomem nasměrované paprsky slunečního světla hranice kužele poněkud zjemňují. Přesto si však bude možné i při pohledu pouhým okem všimnout, že krátce po třetí hodině se začne okraj měsíčního kotouče viditelně ztmavovat nejprve do světleji červenohnědé a dále pak postupně až k tmavším odstínům; ve 3:07 SELČ totiž začne částečná fáze zatmění Měsíce. Měsíc se bude do stínu zanořovat stále hlouběji a v 4:11 začne vlastní úplné zatmění Měsíce, které vyvrcholí maximální fází, tedy největším zanořením do zemského stínu, ve 4:47 SELČ. Necelé tři a půl minuty poté projde Měsíc úplňkem.

    Barva Měsíce během jeho úplného zatmění není černá. Na vině je zemská atmosféra, která obklopuje Zemi, vrhající na Měsíc právě stín. A právě díky optickým vlastnostem atmosféry Země dochází k lomu na ni dopadajících slunečních paprsků právě tak, že některé z červeného okraje spektra zamíří po průchodu atmosférou směrem do kuželu stínu a dopadnou na Měsíc, čímž ho trochu osvítí. Odtud získává Měsíc červenohnědý nádech, který je tmavší tím více, v čím větší fázi a čím blíže ose zemského stínu se Měsíc právě nachází. Přesný odstín této hnědočervené barvy je tedy dán aktuální kondicí zemské atmosféry, například přítomností sopečných částic ve vyšších vrstvách atmosféry apod.

    Krátce před půl šestou ráno, chvíli předtím, než se nad východním obzorem začnou objevovat známky svítání, úplná fáze zatmění skončí a Měsic vstoupí opět do fáze zatmění částečného. V této fázi setrvá až do bez tří minut půl sedmé, kdy se ale už jednak bude nacházet pouhé 4° nad západním obzorem, ale také Slunce bude, několik minut před svým východem, pozorování jemného ústupu zatmění narušovat až znemožňovat. Závěrečná, polostínová, fáze zatmění proběhne již pod obzorem a bude tedy z našeho území nepozorovatelná.

Jako ilustraci průběhu zatmění Měsíce jsme pro Vás připravili tuto krátkou animaci.


    Pokud se tedy v případě jasného počasí budete 28.9.2015 mezi 3. a 6. hodinou ranní nacházet někde blízko naší hvězdárny, neváhejte a přijďte se podívat. Postup zemského stínu po kráterech pozorováno pomocí hvězdářského dalekohledu je vcelku pohledným zážitkem. A pokud budete někde daleko? Zvedněte oči k obloze a pokochejte se pohledem na krásný, médii tak propíraný, "krvavý" Měsíc.





    Zatmění Měsíce nastane pro pozorovatele na Zemi tehdy, kdy se Měsíc dostane do stínu, vrhaného do prostoru Zemí směrem od Slunce. Může nastat zatmění Měsíce úplné (Měsíc je zcela v zemském stínu), částečné a v případě Měsíce i zatmění polostínové. Připomeňme si ale také, že zemský stín není úplně černý. Může za to atmosféra Země, která do oblasti stínu zalomí červenou část slunečního spektra a Měsíc se při úplném zatmění pak jeví, osvícen těmito paprsky, podle velikosti úplného zatmění jako světle či tmavě hnědý.
Úplné zatmění Měsíce
Částečné zatmění Měsíce
Polostínové zatmění Měsíce



K shlédnutí doporučujeme ještě nějaké obecnější starší články:
1. Proč se liší časy fází zatmění v jeho předpovědích?
2. Dráha Měsíce, superúplněk, geometrie zatmění
3. Zatmění Měsíce v 2. dekádě 21. století (s odkazy dál, doporučujeme !)



[Akt. známka (jako ve škole): 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 34 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs