Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Hon na potemnělý Měsíc aneb "chyt si mne, když to dokážeš"

Vydáno dne 01. 10. 2015 (3344 přečtení)

    Na svátek sv. Václava velmi brzy zrána jsme byli svědky úplného zatmění Měsíce. Tedy jak kdo a jak kde. Zatímco v některých částech republiky bylo počasí ideální, nad východem Čech si atmosféra připravila hrátky s nervy astronomů i ostatních zatměnílačných pozorovatelů. Krátce po půlnoci, kdy přípravy na pozorování vrcholily, se od severovýchodu, z oblasti Orlických hor a Krkonoš začala nasouvat oblačnost právě tak hustá, aby byla schopná pozorování znepříjemnit, ba i pokazit pokazit; to se jí nakonec také docela povedlo. Nicméně díky skutečnosti, že pozorování probíhalo nejen v Úpici ale i v Hradci Králové a v Čeperce, podařilo se spojenými silami vidět a zaznamenat alespoň nějaké momenty úkazu.

    Na přiložených snímcích jsou záběry Měsíce tak, jak jej bylo možné pozorovat mezi oblaky. Ze složeného snímku je patrné, že se jednalo takřka o hon na Měsíc. Z Úpice byl viditelný téměř úplněk a část polostínové fáze, první částečná fáze byla naproti tomu prakticky nepozorovatelná ani z jednoho pozorovacího stanoviště. Síla očekávání přihlížejících 50 návštěvníků v Úpici i pozorovatelů na ostatních stanovištích však byla natolik intenzivní, že překonala účinek Murphyho zákona a několik minut před maximální fází se nebe přijatelně rozjasnilo. Byli jsme tak schopni pozorovat efektní maximum úplného zatmění i několik minut poté úplněk dosud temného Měsíce. Po dobu temné fáze bylo možné pozorovat i některé jevy, které běžně za úplňku pozorovat kvůli vysokému svitu Měsíce zpravidla nelze. Krásným příkladem je pozorování pohybu úplňkového Měsíce mezi hvězdami (posune se vůči hvězdám o svůj průměr zhruba za hodinu). Tak tedy nutně muselo dojít i k pozorování několika zákrytů hvězd Měsícem; dva takové najednou se podařilo zaznamenat našemu kolegovi z ČAS Pavlu Uhrinovi při pozorování v Čeperce (viz komponovaný snímek). Na prvním snímku je okraj Měsíce "hvězprostý", na dalším, o 20 sekund později, se vynoří zpoza měsíčního kotouče hvězda HIP1087 a o další minutu později na spodním okraji hvězda TYC2-111-1 o magnitudě 10.2.
    Zatmění prošlo. Počasí v našich končinách sice pozorování příliš nepřálo, ale i tak bylo možné mezi mraky temný Měsíc tu a tam na okamžik zahlédnout. Věříme tedy, že jste si ho užili a oznamujeme, že další pozorování stejného úkazu bude možné na naši hvězdárně absolvovat v roce 2018 a to 27. července, tentokrát ovšem zvečera, po západu Slunce. Závěrem ještě jeden komponovaný obrázek z náhodně pořízených snímků během toho zatmění letošního:


































[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 15 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs