Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Hvězdáři (a hastrman) na dožínkách - ohlédnutí

Vydáno dne 08. 11. 2015 (3057 přečtení)

     Před více než měsícem, v pátek 18. a v sobotu 19. září 2015 se úpičtí astronomové již tradičně zúčastnili slavnosti krajských dožínek v Hradci Králové a to opět jako součást prezentace regionu Jestřebí Hory. V symbióze se zemědělskými stroji, hospodářskými zvířaty a produkty nejrůznějších malých či větších výrobců tak dožínková slavnost dostala i astronomický rozměr. Jako již obvykle, páteční prezentace měla povětšinou charakter nárazovějších epizod pro školní kolektivy, v sobotu pak proběhla za účasti mnoha stovek návštěvníků i hlavní část akce.


     Páteční den probíhal u našeho stánku, jak bylo již uvedeno, zejména v duchu návštěv třídních kolektivů škol z Hradce Králové a okolí. Školáci mohli pozorovat naši mateřskou hvězdu pomocí k tomu účelu přizpůsobených hvězdářských dalekohledů a to jak ve viditelném světle, tak v čáře vodíku HAlfa. Žáci a studenti se kromě toho seznámili s činností naší hvězdárny, někteří své astronomické znalosti prověřili v hvězdářském kvízu a využili přítomného astronoma k diskusi na různá témata. Pro zpestření školního roku si pak žáci odnesli stručný přehled nejvýznamnějších úkazů na obloze, které nás do června příštího roku čekají.

     V sobotu ráno, před začátkem akce, si počasí připravilo malý šprým. Vypadalo to, že přítomnost hvězdářských dalekohledů bude spíše na škodu, protože jediným pozorovatelným objektem široko daleko byla mlha, podobná té z včerníčků o Rákosníčkovi. Nerezignovali jsme však, mlha se brzy rozpustila a odměnou všem přítomným byly ideální pozorovací podmínky, které trvaly po celý zbytek den až do okamžiku, kdy v podvečer Slunce zašlo za stromy na západě. Během dne se u naší expozice vystřídalo tolik návštěvníků, že nebyl čas jejich počet ani odhadnout, jistě však mnoho stovek. Kromě více či méně odborné diskuse s přítomnými astronomy z naší hvězdárny a Astronomické společnosti se návštěvníci věnovali komentovanému pozorování Slunce, na kterém bylo možné jedním dalekohledem pozorovat zajímavou skupinu slunečních skvrn, jiným, spřaženým, pak v čáře HAlfa několik v průběhu dne se vyvíjejících eruptivních jevů v chromosféře. Během dne jsme zaznamenali také jednu vzácnou návštěvu - na původce vysychání svého šosu se přišel osobně naším dalekohledem detailně podívat i havlovický hastrman.

    Celkově vzato, akce se podařila ještě více, než ta loňská. počasí bylo po všech stránkách ideální. Dovolím si však závěrem jednu osobnější poznámku - tím, co mně osobně opravdu udělalo velkou radost, byl velký zájem dětí nejen o pohled do hvězdářského dalekohledu jako takový, ale i jejich všetečné otázky na které dát správnou a přitom stravitelnou odpověď, věřte nebo ne, není zcela triviální

Závěrem malá galerie:

Foto z pátku:

Foto ze soboty:

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 22 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs