Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Přechod Merkuru přes Slunce 9.5.2016 - přijďte se podívat

Vydáno dne 04. 05. 2016 (3490 přečtení)

    Před necelými čtyřmi lety, 6. června 2012, jsme za rozbřesku byli svědky vzácného astronomického úkazu - přechodu Venuše přes Sluneční disk. Letošní devátý květen nabídne v odpoledních hodinách úkaz podobný, i když méně vzácný - přechod Merkuru přes Slunce. Přestože je Merkur menší než Venuše (a je od Země dál) a tedy bude jeho tmavý kotouček promítající se na zářící sluneční disk o dosti menší než tomu bylo v případě Venuše, půjde jistě o úkaz pozoruhodný.


    Pokud vás zajímají astronomické úkazy, nic si na odpoledne 9. května 2016 neplánujte. Krátce po třinácté hodině se na okraji slunečního kotouče objeví ostře ohraničená kruhová černá tečka - Merkur, která se začne nasouvat před Slunce a během odpoledne se přesune na jeho druhý okraj. Konec úkazu, tedy okamžik, kdy Merkur sluneční disk opustí, nastane sice až několik minut po západu Slunce, ale i tak bude v případě jasného počasí tento zajímavý úkaz z našich končin téměř v celém průběhu pozorovatelný. Z toho důvodu jsme pro vás připravili od 13 hodin jeho pozorování různými přístroji v areálu naší hvězdárny; ne každý totiž disponuje technikou vhodnou pro pozorování Slunce. V případě jasného počasí jsme dokonce pro ty, kteří nemohou úkaz pozorovat osobně, připravili jeho přímý přenos. Aktuální snímek Merkuru přecházejícího Slunce naleznete s minimálním zpožděním na našich stránkách. O této možnosti vyjde krátce před úkazem upřesňující zpráva. Předpovědní animaci průběhu úkazu naleznete zde.

    Přechodů Merkuru přes Slunce bývá 13 či 14 za století (porovnejte s maximálně dvěma přechody Venuše přes Slunce za totéž období), v naší epoše nastávají v květnu či v listopadu. Minulý pozorovatelný od nás nastal 7. května 2003 (jeden od nás neviditelný pak v listopadu 2006), příští nastane 11. listopadu 2019 v odpoledních hodinách. Přechod Merkuru přes Slunce předpověděl již Johannes Kepler, dokonce jej v Praze domněle pozoroval, došlo však něšťastnou shodou náhod k omylu a Kepler pozoroval namísto Merkuru sluneční skvrnu. První zdokumentované pozorování přechodu tak uskutečnil v 7. listopadu 1631 Pierre Gassendi. Na obrázku je Merkur tak, jak byl na naší hvězdárně zachycen při přechodu 7. května 2003. Záznam části úkazu webkamerou z téhož dne naleznete zde .

    Pokud se rozhodnete pozorovat úkaz na vlastní pěst, rozhodně dodržte zásady bezpečného pozorování Slunce. Pro pozorování úkazu je potřebný dalekohled a to takový, který je pro pozorování Slunce uzpůsoben. Buď je tedy nutné použít speciální filtr před objektivem, nebo například Herschellův hranol na dalekohledu, na kterém se použít dá. Nejdostupnějším způsobem pozorování je však projekce - obraz Slunce je možné promítnout na nějaké vhodné stínítko, například bílý papír, vhodným refraktorem nebo i třeba dutým zrcadlem s dostatečně dlouhým ohniskem. V žádném případě se však nedívejte do Slunce neupraveným dalekohledem přímo, hrozí velice rychlé poškození nebo zničení zraku.


[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs