Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Astrofotograf Jindřich Zeman

Vydáno dne 07. 10. 2018 (2482 přečtení)

Zeman Další díl seriálu o astronomech spojených s úpickou hvězdárnou je tu. Tentokrát se budeme věnovat amatérskému astronomu s profesionálním přístupem Jindřichu Zemanovi (*1894, +1978) z Hradce Králové. Jeho astrograf, dodnes plně funkční a renovonaný, je umístěn na úpické hvězdárně. Tento medailonek je zárověň věnován výročí 100 let Československa (2018), 60 letům Hvězdárny v Úpici (2019) a 100 letům České astronomické společnosti (2017).


JZ Hvězdárna v Úpici se může pochlubit několika historickými dalekohledy. Jedním z nich je astrograf Jindřicha Zemana. Je to právě ten astrograf, s nímž ve třicátých až padesátých letech minulého století fotografoval ony krásné snímky noční oblohy, zdobící nejen stránky tehdejšího časopisu České astronomické společnosti Říše hvězd, ale i pracovny a sály mnoha hvězdáren.
Astrograf sestává z fotokomory s objektivem Zeiss Triplet 1:4,8 s ohniskovou délkou 500 mm a pointérem Goerz s průměrem 60 mm a ohniskem 900 mm. Fotokomora je osazena kazetovou částí na formát 13x18 cm.

komora Montáž je německého typu, pohon zajišťuje pérový hodinový strojek s wattovým odstředivým regulátorem. Tomu však nebylo vždy. Jak dokládají historické fotografie, původně bylo otáčení zajišťováno stálým otáčením kličky. Vzhledem k délce expozic několik hodin to byl jistě výkon úctyhodný.

orion Dalekohled byl od pana Zemana v polovině 60. let minulého století zakoupen pro úpickou hvězdárnu jejím prvním ředitelem panem Vladimírem Mlejnkem. Pan Jindřich Zeman byl velkým příznivcem úpické hvězdárny a přítelem pana Mlejnka. Ve svých dopisek několikrát zdůrazňuje uspokojení s umístěním svého věrného druha, jak svůj astrograf jmenoval, na úpické hvězdárně.

orion Zde přístroj pracoval do poloviny 80. let minulého století, kdy byl ze svého stanoviště demontován a uklizen do beden. V prvních letech 21. století byl vyčištěn a znovu natřen. K jeho sestavení se však již nepřistoupilo. K tomu došlo až v roce 2012, kdy byl díky drobným přestavbám na úpické hvězdárně vytvořen „historický koutek“. Zde je nyní plně funkční dalekohled umístěn, spolu s krátkým popisem a několika originálními fotografiemi, které astrografem vlastnoručně pořídil a následně vyzvětšoval pan Zeman.

Jindřich Zeman (1894-1978) byl amatérský astronom z Hradce Králové, kde pracoval jako bankovní úředník. Zabýval se pozorováním Slunce a meteorických rojů, ovšem hlavně byl vynikajícím a vytrvalým astrofotografem, který se vždy rád podělil o své zkušenosti. Byl také neúnavným brusičem zrcadel, stavitelem montáží, astrografů a dalekohledů. Svým nadšením a zápalem se stal inspirací pro mnoho současných astrofotografů.

c O jeho astronomickém nadšení svědčí množství krásných a precizně pointovaných fotografií, které mnohdy, jak již bylo naznačeno, fotografoval po mnoho hodin nejen za teplých letních nocí, ale i za mrazivých zimních nocí. A že se jednalo skutečně o celé noci, kdy se nemohl od dalekohledu vzdálit, neboť stále udržoval hvězdičku na kříži pointačního dalekohledu, svědčí i popisky na jeho fotografiích - expozice 5 hodin, expozice 6 hodin a podobně.

planetkaJZ Jindřich Zeman byl členem České astronomické společnosti, která mu v roce 1943 na návrh Josefa Klepešty udělila prestižní Cenu Františka Nušla. Toto ocenění obdržel ve svých 49 letech za jeho mimořádné schopnosti a zásluhy o rozvoj České astronomie.

V roce 2002 byla po Jindřichu Zemanovi pojmenována planetka hlavního pásu „33528 Jinzeman“. Ta byla objevena 17. dubna 1999 na observatoři v Ondřejově, má oběžnou dobu 3,5712 roků a od Slunce obíhá ve vzdálenosti 20,1 až 2,65 AU.

jzj Od roku 2013 uděluje Česká astronomická společnost na návrh poroty soutěže "Česká astrofotografie měsíce". Cena Jindřicha Zemana za astrofotografii roku je určena pro ocenění profesionálního nebo amatérského astronoma/astronomky za významné astrofotografické výsledky, dosažené za uplynulý rok v soutěži. Od roku 2018 uděluje i Cenu Jindřichazemana junior, která je určena mladým astrofotografům.

[Akt. známka (jako ve škole): 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs