Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Pozorování

* Transit Mezinárodní kosmické stanice přes měsíční kotouč pozorovatelný z Úpice a mnoha dalších měst 23.11.2020

Vydáno dne 20. 11. 2020 (1197 přečtení)

transit-iss-2020-11-23Bydlíte-li v Úpici nebo v jiném místě, kudy bude v pondělí večer probíhat pás pozorovatelnosti lunárního transitu Mezinárodní kosmické stanice (budou v něm také například Broumov, Poděbrady nebo Ondřejov, zda bude transit vidět i od vás, zjistíte tak, že na https://transit-finder.com/, poté, co si vložíte, necháte automaticky nadetekovat nebo vyberete s pomocí mapy vaše geografické souřadnice, kliknete na CALCULATE a pak na SHOW ON MAP), můžete zkusit vyfotografovat nebo nafilmovat transit Mezinárodní kosmické stanice před měsíčním kotoučem.

Tentokrát půjde o případ, kdy se Mezinárodní kosmická stanice objeví před měsíčním kotoučem v době, kdy bude nasvícena slunečním světlem (Slunce přitom bude pod obzorem). Pokud nemáte zkušenosti s fotografováním či filmováním noční oblohy, můžete se jen prostě pokochat jedním z hezkých z Čech pěkně pozorovatelných přeletů Mezinárodní kosmické stanice po večerním setmělém nebi. Kromě toho, že Mezinárodní kosmická stanice proletí z našeho pohledu před měsíčním kotoučem, mine na své cestě po nebeské klenbě také planety Jupiter a Saturn (chvilku před měsíčním transitem) a mine z našeho pohledu také Mars (chvilku po měsíčním transitu). Hvězdnou mapku, která vám pomůže s objekty na noční obloze k uvedenému datu, si můžete zobrazit, když si na https://www.heavens-above.com/, v položce "Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)" najdete viditelný přelet ISS 23.11. začínající kolem 17:21 a klikněte na jeho modré datum. Upozorňujeme, že se může stát, že do 23.11. bude s Mezinárodní kosmickou stanicí proveden nějaký manévr, díky čemuž pak pozorování transitu z uvedených míst nemusí být možné. Doporučujeme, abyste si tedy pár hodin či minut před okamžikem transitu zkontrolovali aktuální situaci na uvedeném transit-finder.com. Také samozřejmě pozorování může zhatit oblačnost. Určitě to ale stojí za to, si na ten relativně krátký okamžik tu chvilku času vyhradit. Pro lepší orientaci připojujeme:
-animaci zmíněného letu ISS "kolem" Jupiteru, Saturnu, Měsíce a Marsu (pro pozorovací stanoviště Úpice) vytvořenou v programu Stellarium (zde, animace trvá 41 sekund a je zrychlená, reálný čas můžete vidět u dolního okraje, v jednom okamžiku ISS náhle zmizí, to vletěla do stínu Země)
-animaci zmíněného transitu ISS přes měsíční kotouč (pro pozorovací stanoviště Úpice) vytvořenou v programu Stellarium (zde, animace trvá 15 sekund a není zrychlená ani zpomalená, i zde dole můžete vidět reálný čas)
-mapu pásu pozorovatelnosti uvedeného transitu (pro Českou republiku) vytvořenou pomocí transit-finder.com (přiložený obrázek, Úpice označena červeně)

Pár dalších informací a transitech ISS a o jejich fotografování najdete například:
https://www.universetoday.com/132963/see-space-station-fly-front-moon/ (anglicky)
http://obsupice.cz/new/view.php?cisloclanku=2020051501 (starší článek hvězdárny v Úpici)

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs