Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Kvadrantidy 2020

Vydáno dne 29. 12. 2020 (1568 přečtení)

kv1 Meteorický roj Kvadrantid se k nám nezadržitelně blíží. Nebo spíše my k němu. 3. ledna odpoledne bude Země prolétat nejhustšími částmi prachových částic, které se postupně po tisíce let uvolňují z Halleyovy komety. Toho dne večer také budeme mít nejlepší možnost jejich pozorování. Radiant, tedy oblast ze které meteory vylétají, bude sice nízko nad severním obzorem, později však bude pozorování rušit Měsíc, který bude ve fázi 4 dny po úplňku.

kv2 Jak je vidět například na záznamu z meteorického radaru úpické hvězdárny (pracuje v rámci sítě Bolidozor), nastalo maximum 4. ledna po půlnoci a druhé pak okolo poledne téhož dne. Ovšem, opticky jsme jej nemohli pozorovat, neboť bylo zataženo. Ostatně jako obvykle.

kv3 Podobná situace nastala i v roce 2019. Zde jsme mohli pozorovat dokonce 3 maxima. Podružná nastala 3. a 4. ledna kolem poledne, hlavní pak na rozhraní 3./4. ledna. Tato maxima vznikají průletem Země jednotlivými prachovými vlákny, která se uvolňovala v různých průletech komety kolem Slunce. Různá hustota, případně velikost částic v příslušném vlákně pak způsobuje různou intenzitu maxim.

kv4 Je nutno vzít do úvahy, že maxima radarová se více či méně liší od maxim optických. Někdy dokonce dochází pravděpodobně k pozorování rozdílných maxim i pro různě intenzivní meteory pozorované radiově. To se nám v tuto chvíli jeví jako jeden z velmi předběžných výsledků zpracování našich pozorování meteorického roje Geminid. Bohužel nejsme schopni v tuto chvíli tuto myšlenku ověřit, neboť meteory detekované radary v Úpici a v Jaroměř detekují z principu metody odrazy od meteorických stop nacházejících se přibližně nad Německem a zde zatím nemáme data vizuálních pozorování.

kv5 Jak vypadá meteor, jaký bychom mohli vidět očima ukazuje snímek z letošní Letní astronomické expedice v Úpici.

kv6 Takže my jsme připraveni a doufáme, že 3. ledna bude po několika letech u nás jasno. Máme na pozorování přichystámu celooblohou kameru, která za každé jasné noci pozoruje oblohu a čeká na průlet jasného meteoru.

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs