
V pátek 26. září se po dlouhé době alespoň částečně umoudřilo počasí a tak autor příspěvku začal uvažovat, zda by nebylo možné z našeho území vyfotografovat přelet čínské kosmické lodi Šen-čou 7 , vypuštěné o den dříve. Kosmická loď při pohledu z úpické hvězdárny přelétala necelých 15 stupňů nad jihozápadním obzorem ve značné vzdálenosti (nakonec se v době pořízení snímku nacházela právě nad Římem ) a jevila se z Úpice jako objekt 4,5 magnitudy. Situaci navíc komplikovala světlá obloha krátce po nautickém soumraku a zbytky rozpadající se kupovité oblačnosti.
Při rozboru nepříliš růžové situace se ukázalo, že dráha lodi míjí jen těsně mlhovinu M20 Trifid. Ten se na soumrakové obloze podařilo najít jen pár minut před vlastním průletem lodi. Snímek přeletu byl pořízen 26. září 2008 v 19h 57m 20s LSEČ dalekohledem o průměru 0.3 m na hvězdárně v Úpici.
Kosmickou loď Šen-čou 7 se třemi tchajkonauty na palubě bude možné alespoň teoreticky pozorovat i dnes t.j. 27. září po 20h 15 m LSEČ nízko nad JJZ obzorem ( z Úpice asi 10 stupňů vysoko , pozorovatelé z jižních Čech na tom budou asi o 5 stupňů lépe ). Vzhledem k nízkému jasu objektu a malé výšce nad obzorem bude vhodné použít triedr.