Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Sledujte s námi: Rekonstrukce hvězdárny (3)

Vydáno dne 20. 02. 2013 (3343 přečtení)

Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny. Je to až k nevíře, ale máme za sebou další týden v duchu úprav interiéru Hvězdárny v Úpici. Nad čeljabinskou oblastí v Rusku mezitím prolétl bolid, který zanechal po svém výbuchu nad zemí docela pěknou spoušť, a kometa PanSTARRS, byť zatím skryta našim očím na jižní obloze, opět nabrala dech a zjasňuje. Podobně vypadají zatím prostory, které na hvězdárně pracovně nazýváme návštěvnické. Jakoby nad nimi vybuchl podobný vesmírný poutník, který navštívil Rusko. Ovšem, jak jistě zaregistrujete na přiložených snímcích, stejně jako zmíněná kometa zjasňuje i hvězdárna svou tvář.


Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Trubky vzduchotechniky, které trochu připomínaly vnitřek kosmické stanice ISS, jsou již plně zakryty a stejně jako stropy jsou potaženy příslušnými zednickými vrstvami. Čekají již jen na váleček zkušeného malíře, aby se změnila jejich šedavá barva na čistě bílou. Barva i penetrace již stojí připravena v kbelících.

Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Mírných změn dostály i prostory vstupu do kopule. Nové bezpečnostní osvětlení, díky němuž budou moci návštěvníci za světla, a přesto neoslněni, vstupovat do kopule, je doplněno o rozšíření vstupního prostoru. Staré vstupní dveře, doposud poněkud kostrbatě vsazeny do zdiva poněkud nelogicky se otevírajíce napříč do cesty, byly nahrazeny rozšířeným vstupním prostorem. Opravena byla i odchlipující se stropní část, která již hrozila zřícením se na návštěvníky.

Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Již pouze dny nás dělí od instalace světel, ozdobných mřížek a vypínačů a dokonce není již daleko doba, kdy do nových prostor budeme moci nastěhovat i nový nábytek.

Poněkud nás ovšem zaskočily prostory návštěvnických sociálních zařízení, které byly v poněkud horším stavu, než jsme na první pohled očekávali. Zdá se, že stavitelé této budovy před necelými deseti lety poněkud zanedbali některé technologické postupy. Nyní je vše snad již opraveno, na místo, kam patří, se dostala i penetrace, perlinka a kvalitní omítka. Za své vzaly i dlaždice na místech, kde bránily „dýchání“ stěn.

Vše je však již opět na dobré cestě a dokonce i výstava snímků pořízených na observatořích ESO, která bude v březnu doprovázet znovuzahájení provozu, je již složena na Astronomickém ústavu v Praze a připravena na cestu do Úpice.[Akt. známka (jako ve škole): 2,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 29 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs