Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Sledujte s námi: Rekonstrukce hvězdárny (4)

Vydáno dne 28. 02. 2013 (2561 přečtení)

Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny. Již 38 dní je Hvězdárna v Úpici dočasně uzavřena. Jak ale jistě víte všichni, kdo náš miniseriál o přeměně tohoto astronomického zařízení sledujete, není to proto, abychom odpočívali zimním spánkem. Naopak. Hvězdárna ožila ruchem, který sice zatím není okolo jdoucím úplně patrný, ale který úplně mění vzhled vnitřních prostor observatoře. Zejména ty prostory, ve kterých se návštěvník pohybuje, doznávají výrazných změn. O něčem jsme již na našich stránkách mluvili, nové věci se opět dějí.


Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Po vymalování stropů a části stěn na hvězdárnu opět vtrhli elektrikáři. A světe div se, opravdu se ve svých svazcích kabelů vyznali a světla po zapojení opravdu reagují na vypínače a přepínače, které jim náleží. A to i přes skutečnost, že jsme jim nejen velmi zkomplikovali počáteční plán zapojení – v duchu plné spokojenosti návštěvníků – ale že jsme tyto komplikace dále ztěžovali dalšími a dalšími požadavky.

Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Nová svítidla ve vstupním vestibulu jsou připravena spolehlivě nasvítit všechny připravované panely s astronomickými informacemi. Pro okamžiky, kdy nejsou na hvězdárně návštěvníci, je zapojena úsporná varianta osvětlení, ovládaná jediným tlačítkem. A pro provoz nočního pozorování jsou samozřejmě instalována červená, oči neoslňující světla. Ta jsou navíc opatřena centrálním vypínačem, který chrání před neúmyslným zapnutím jasného bílého osvětlení. Což platí i pro toalety. Co nás navíc těší, je fakt, že i v případě maximálního využití osvětlení vstupního vestibulu se bude celková spotřeba na jeho osvětlení, díky použití moderních technologií, pohybovat do 100 W. Tedy podobně jako dnes již Evropskou unií nepodporovaná žárovka. Zkrátka jdeme kupředu s dobou.

Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Bezpečnost návštěvníků budou zajišťovat i nouzová osvětlení, nově instalována nad únikovými východy. Ovšem doufáme, že je nikdy nebudeme muset použít. Plošného osvětlení se dočkala i přednášková místnost. Její stěny pak získaly směrová osvětlení „bodovými“ světly. Ta budou zajišťovat příjemný pohled na panely na stěnách. Výstava, která bude instalována pro okamžiky znovuotevření hvězdárny, je již složena v suchých a temných skladech observatoře a čeká na instalaci. Ale do té doby uběhne ještě dvacet dní. Dvacet dní naplněných ještě usilovnou prací, která by však měla vést k úspěšnému cíli.

Už nyní vám ale můžeme prozradit, že pokud jde o připravovanou výstavu, máte se skutečně na co těšit! Ale přesvědčit se o tom na vlastní oči budete muset za necelý měsíc sami – přeci bychom vám to nenaservírovali se všemi spoilery…[Akt. známka (jako ve škole): 3,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs