Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Sledujte s námi: Rekonstrukce hvězdárny (5)

Vydáno dne 07. 03. 2013 (4019 přečtení)

Noční úpická hvězdárna. Foto: Archiv Hvězdárny v Úpici. Již jen několik dní chybí do znovuotevření hvězdárny. Rekonstrukce se chýlí ke konci a s tím pomalu končí i obavy, zda vše stihneme ke slibovanému termínu. I když se po chodbách i v přednáškovém sále pohybují místo návštěvníků stále ještě řemeslníci, začínají se tyto prostory stále více podobat zamýšlenému vzhledu.


Velký sál před dokončením rekonstrukce. Foto: Archiv HvězdárCo se tedy za poslední dny změnilo? Poslední zbytky ještě nenatřených stěn dostávají konečnou vrstvu malby a již přichází čas definitivního mytí oken, podlah i nábytku, doposud pokrytého vrstvičkou všudypřítomného prachu bouraných cihel i škrabané staré malby. Tento týden nastala již vhodná doba pro instalaci nábytku do přednáškové místnosti. Stávající vybavení, složené ze starých kancelářských stolů a stolků, které možná ještě před padesáti lety sloužily sekretářkám v některém z úpických podniků pro psaní na stroji, tak dostanou konečně důstojnou náhradu. Zadní stěna sálu je nově vybavena prosklenou a prosvětlenou vitrínovou skříní, kam chystáme umístit některé astronomické modely a zajímavosti.

Jaromír Mlejnek v době svého působení na hvězdárně. Foto: ArProstor zde dostanou i členové astronomických kroužků, kteří zde budou mít uloženy své pomůcky a budou zde mít i místa pro práci s počítači. A samozřejmě se sem vrátí promítací technika.

V tomto týdnu také dorazily komponenty pro závěsný systém panelů výstav. První z nich, věnovaná snímkům pořízených obřími dalekohledy Evropské jižní observatoře, bude instalována v nejbližších dnech a právě v den znovuotevření hvězdárny 20. března v 19 hodin bude zahájena. Tato výstava je zapůjčena z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Manželé Mlejnkovi. Foto: Archiv Hvězdárny v Úpici.V uplynulém týdnu nastala však ještě jedna událost, pro mne osobně velmi příjemná. Dostal jsem dopis od paní Mlejnkové, manželce prvního ředitele hvězdárny a jejího zakladatele, pana Vladimíra Mlejnka. S paní Mlejnkovou jsem se potkával již jako účastník astronomických letních táborů na hvězdárně. Starala se totiž mimo jiné o naše žaludky, což je, jak jistě každý uzná, ta nejdůležitější pozice jak na zaoceánské lodi, či u vojenské jednotky, tak i na dětském táboře. S paní Mlejnkovou jsem se několikrát setkal, společně s panem Mlejnkem i v době, kdy již nebyl ředitele hvězdárny a užíval si důchodu. A dodnes na tato setkání s oběma vzpomínám a vracím se do dob svého dětství. Proč o tom všem ale píšu. Na závěr dopisu mi paní Mlejnková napsala krásnou větu: „... a vím jistě, že by manžel měl z toho, co se děje na hvězdárně obrovskou radost...“. Je to sice jediná věta, dává však plný smysl celému našemu počínání zde na Hvězdárně v Úpici.[Akt. známka (jako ve škole): 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs