Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Sledujte s námi: Rekonstrukce hvězdárny (6) – Opravdu otevřeme... Už zítra!

Vydáno dne 19. 03. 2013 (4201 přečtení)

Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny. Termín slibovaného otevření se nezadržitelně blíží. Ve středu 20. března 2013, v den jarní rovnodennosti, se Hvězdárna v Úpici, pyšnící se nově zrekonstruovanými návštěvnickými prostory, opět otevře všem zájemcům o dění nad našimi hlavami. Během této doby jsme „propásli“ tři zajímavé astronomické úkazy – pád nebeského běžence v Čeljabinsku, těsný průlet planetky okolo Země a jarní premiéru komety PanSTARRS.


Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Rekonstrukce hvězdárny 2013. Foto: Archiv hvězdárny.Nemusíme však příliš litovat. Kosmický běženec je zavrtán kdesi ve zmrzlém permafrostu Sibiře či dokonce na dně taktéž zamrzlého jezera, planetka nebyla téměř vidět, a dokonce se ani do naší Země netrefila, a ani kometa PanSTARRS nebyla žádným zázrakem. Ovšem díky internetovým stránkám naší hvězdárny jste o všech těchto akcích byli podrobně informování a kometa PanSTARRS byla dokonce pracovníkem naší hvězdárny Petrem Horálkem za významné spolupráce s moravským astronomem Daliborem Hanžlem, byť na výjezdním pozorování na Slovensku, pozorována a fotografována jako prvními Čechy po procitnutí komety na severní oblohu.

Planetka 20254 (Úpice). Foto: AsÚ AVČR v Ondřejově.Ale zpět k tématu – 20. března opravdu opět otevřeme. Navštívíte-li nás v tento den v 19 hodin, budete svědky hned několika událostí. Předně se dozvíte o planetce pojmenované po našem městě Úpice, která byla objevena téměř na den přesně před 15 lety. Oslavíte s námi jarní rovnodennost a budete si moci jako první ve Východočeském kraji prohlédnout výstavu „Pohledy do nebe“, sestavenou díky spolupráci Astronomického ústavu AV ČR a Evropské Jižní Observatoře. Třešničkou na dortu pak bude přednáška dr. Petra Scheiricha z ondřejovské observatoře o „malých tělesech Sluneční soustavy“.

Evropská jižní observatoř. Foto: Zdeněk Bardon.Ani to však není vše. Celý večer se bude odehrávat právě v nových prostorách hvězdárny a doufáme, že se nové prostory budou líbit nejenom nám, ale zejména Vám, našim návštěvníkům a příznivcům. Ne všechny inovace jsou však na první pohled patrné. To že máme nové osvětlení, zakryté instalace vzduchotechniky a nové prostory pro výstavy Vám bude jistě patrno ihned po vstupu. To hlavní je však zdánlivě skryto, ovšem i to je připraveno pro Vás, naše návštěvníky. Červené bezpečnostní osvětlení umožňující pohodlné a zároveň bezpečné pozorování nebeských hlubin, stejně jako centrální ovládání instalací během přednášek, jistě oceníte také.

V tuto chvíli již probíhají poslední úpravy. Instaluje se výstava, domalovávají se poslední nedodělky a paní uklizečka má plné ruce práce, aby roztlapanou barvu a otlapkané dveře vrátila jejich původnímu vzhledu.

Všichni, ale opravdu všichni, jste zváni podívat se k nám, a to nejen v den nového otevření, ale kdykoliv, kdy pocítíte chuť a zájem dozvědět se něco zajímavého o dění nad našimi hlavami, či pokud prostě jen budete chtít strávit několik příjemných chvil na příjemném místě. Těšíme se na Vaší návštěvu![Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Marcel Bělík | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs