
Ne, ne ... opravdu, byť to tak na první pohled vypadá, se vás neptáme na bujaré oslavy konce měsíce července, narozenin dětí či výhry v loterii 29. července tohoto roku. Zajímá nás spíše, zda jste nepocítili tohoto dne něco, co nebylo úplně běžné, něco co vás zaujalo. Jako právě třeba zacinkání skleniček na stole či v kredenci.
V pondělí 29. července nastaly nedaleko od Úpice, míněno tedy seismicky, ve vzdálenosti sto až sto dvacet kilometrů, ke dvěma poměrně intenzivním zemětřesením. První nastalo téměř přesně minutu po jedenácté hodině místního času a dosáhlo magnituda 3,2, druhé dosáhlo magnituda dokonce 3,8 a v Úpici jsme jej zaregistrovali asi dvě minuty po půl desáté večer.

Jednalo se o otřesy pocházející z oblasti okolo města Lubin v Polsku, kde se nacházejí měděné doly. Epicentrum obou otřesů se nacházelo přibližně ve dvou kilometrové hloubce a i když jsou otřesy v této oblasti poměrně časté, tyto byly poněkud silnější než obvykle. Protože se k nám na úpickou hvězdárnu „donesly zvěsti“, že byly projevy těchto jevů pozorovatelné makroseismicky, tedy pocitově, i u nás, prosíme případně pozorovatele něčeho zajímavého v dotčených časech, aby se nám ozvali na úpickou hvězdárnu, případně vyplnili
„makroseismický dotazník“ na stránkách
Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, v.v.i.
Geofyzikální ústav je také provozovatelem a majitelem seismické stanice na úpické hvězdárně a důležitá „zemětřesná“ data jsou tak získávána ve vzájemné spolupráci. Stanice Úpice (UPC) byla založena v roce 1983 na Hvězdárně v Úpici ve východních Čechách jako analogová stanice. Tehdy byla vybavena třemi krátkoperiodickými jednosložkovými seismometry. V roce 2001 byla nainstalována digitální registrace a v roce 2010 byl nainstalován širokopásmový nový seismometr STS-2. Digitální data jsou přenášena v reálném čase Internetem do Geofyzikálního ústavu. Stanice UPC je součástí České regionální seismické sítě.