Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Poslední měsíc života Jana Husa v astronomických úkazech (a drobná paralela s letoškem)

Vydáno dne 04. 07. 2015 (4976 přečtení)

    Píše se rok 1415, Evropa se již skoro půldruhého tisíce let řídí juliánským kalendářem, je 6. červenec, večer a právě nastává měsíční Nov. V Kostnici již více než půl roku probíhá 16. ekumenický koncil, mající za cíl ukončit papežské schizma, v tu dobu dokonce trojité. Tento koncil se však zabývá i jinými věcmi. Toho dne proběhlo zasedání sněmu v případu Jana Husa, jehož učení bylo definitivně označeno jako heretické, byl vynesen rozsudek a exekuce provedena. Je večer, 6. červenec 1415, a na dohořívající hranici se začíná psát další kapitola evropských dějin.

    Náboženské, společenské i politické stránky té věci byly mnohokráte popisovány, vysvětlovány a obraceny z mnoha stran osobami povolanějšími. My si zde v krátkém ohlédnutí připomeneme poslední měsíc života Jana Husa formou popisu astronomických jevů, které nastaly v té době na obloze a jejich porovnáním s letošním rokem. Shledáme, že, s přimhouřením jednoho oka, se nebeská historie téměř opakuje.

Seskupení planet 8.6.1415
Začátek června 1415 :  Těsně po západu Slunce nad západním obzorem v souhvězdí Blíženců nastává pohledné seskupení Venuše, Merkuru a Saturna. Též přítomný Neptun nebyl dosud objeven a beztak byl samozřejmě mimo dosah viditelnosti pouhým okem, takže do našeho povídání nepatří. Den a půl starý Měsíc, který se u seskupení planet 8. června objevil, byl vzhledem k roční době (a z toho plynoucího sklonu večerní ekliptiky k obzoru) na hranici pozorovatelnosti.5. červen 1415 :  Janu Husovi bylo dáno první veřejné slyšení, které probíhalo poněkud chaoticky.

Pás totality zatmění z 7.6.1415
7.červen 1415  Nastal měsíční Nov a ráno se na obloze objevilo "Veliké zatmění". Šlo o úplné zatmění Slunce s délkou úplné fáze těsně pod pěti minutami, jehož pás totality se táhnul od Lisabonu přes Madrid, Kostnici, Mnichov, Prahu, Varšavu, Minsk, Moskvu a pak napříč Sibiří, aby po cestě přes Mongolsko, Čínu a oblast Tokia zanikl v Tichém oceánu. Toho dne se, ve stínu dojmů z právě prošlého zatmění, Husovi dostalo druhého, předposledního slyšení.8.červen 1415 Den po zatmění. Husovi je poskytnuto třetí a poslední slyšení. Tlak na exemplární řešení zesílil. Večer po západu Slunce nastává vrcholná fáze seskupení planet.

22.červen 1415 V téže lunaci, jako proběhlo zatmění Slunce, nastává zatmění Měsíce, z Kostnice ovšem nepozorovatelné. Za několik hodin poté Měsíc při svém východu velice těsně míjí na obloze Jupitera.

Venuše v Jesličkách v červnu 1415 a 2015
24.červen 1415 :  Venuše se po západu Slunce promítá do hvězdokupy M44 (Praesepe – Jesličky). Skoro jako letos.

6.červenec 1415 :  Ráno byl Jan Hus odveden na zasedání Koncilu. Byly čteny obžaloby, poté byl odsvěcen a označen za arcikacíře. Právě jeden lunární měsíc poté, kdy mohl pozorovat úplné zatmění Slunce, opět v den, kdy nastává Nov, a dokonce prakticky v tom okamžiku, byl odveden na popraviště, kde byl poté, co naposledy odmítl své učení odvolat, upálen…………


    Píše se rok 2015, bude opět červenec šestého, zatmění Slunce bylo letos už v březnu (jen trochu víc na západě, z Kostnice viditelné alespoň jako částečné a z jiné serie saros – 108. již skončila ), v téže lunaci proběhlo opět pod obzorem zatmění Měsíce. 13. 4ervna se Venuše opět promítla do hvězdokupy M44, tentokrát na její okraj. Na západě opět proběhla na konci června konjunkce jasných planet. Na místě upálení Jana Husa (snad, 47°39'40.07"S 9° 9'51.45"V) se dnes nachází balvan s pamětní deskou a my si letos připomínáme 600 výročí od jeho smrti. Ovšem…. Kterého dne? Jak se to vezme. Uveďme si dva pohledy.

    Pokud na věc pohlížíme podle údaje v právě platném kalendáři, je současně uváděný svátek v pořádku. Od 6.července 1415 do 6. července 2015 číselně uplynulo 600 let. Šestky sedí, měsíc také, rozdíl roků je 600.

    Pokud ale rokem nazveme období, kdy se slunce promítne dvakrát po sobě na stejné místo oblohy mezi hvězdy, je tomu trochu jinak. V roce 1415 platil totiž Juliánský kalendář, který kvůli své nepřesnosti v uvádění přestupných roků vnesl do astronomické skutečnosti jeden den rozdílu každých zhruba 130 let. Za dobu jeho platnosti se tedy několik dnů nastřádalo. Až v roce 1582 došlo korekcí mechanismu zařazování přestupných roků k úpravě, kterou dnes nazýváme Gregoriánským kalendářem a která je tím kalendářem, kterým se dnes lidé vesměs řídí. Tento kalendář vnese do systému jednodenní nepřesnost až po asi 3300 letech a je tedy výrazně přesnější než kalendář Juliánský.

    Rozdíl mezi oběma kalendáři (přesněji v jejich vyjadřování) však bylo třeba nějak jednorázově vyrovnat. Pokud provedeme extrapolaci před zavedení Gregoriánského kalendáře, dostáváme 6.7.1415 (podle JK) rovno 15.7.1415 (podle extrapolovaného GK). Z tohoto úhlu pohledu bychom si tedy měli výročí upálení Jana Husa připomínat vlastně až 15. července.

    Ať tak nebo tak, posloupnost uvedených nebeských jevů (přesněji jejich analogií) z června 1415 se letos zopakovala, byť se roztáhla do delšího časového úseku. V tom ale není třeba spatřovat nižádnou symboliku nebo dokonce předzvěsti věcí nadcházejících. Takové věci se na nebi prostě stávají....

[Akt. známka (jako ve škole): 1,50 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 37 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs