Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Oslavy 56. narozenin hvězdárny se podařily

Vydáno dne 26. 11. 2015 (2567 přečtení)

    Pátek třináctého bývá mnohými vnímán jako den nešťastný, kdy není radno se do ničeho pouštět a je třeba mít se zvlášť na pozoru. Protože však na hvězdárně paraskavedekatriafobií netrpíme, byl listopadový výskyt tohoto dne vybrán za okamžik vhodný pro oslavu 56. narozenin naší Hvězdárny; byla otevřena 8. listopadu 1959 v 10 hodin a 30 minut. Nešlo, pravda, o výročí kulaté ani nijak mimořádné, ale jsme názoru, že stojí za to si, zejména vlastní, historii připomínat častěji, než po dekádách.


    K oslavám narozenin hvězdárny se schylovalo postupně. V předvečer oslav, ve čtvrtek 12. listopadu 2015, proběhl na naší hvězdárně radioastronomický seminář, který již druhým "novodobým" ročníkem navázal na řadu seminářů z období mezi lety 1969 a 1990. Na tento seminář bylo vzpomenuto v minulém článku. V pátek, 13. listopadu 2015, těsně před vlastní oslavou v prostorách Hvězdárny pak proběhla schůze Východočeské pobočky České astronomické společnosti, která tentokráte, kromě běžné agendy, zvolila svůj nový, vlastně staronový výbor. Všem zvoleným srdečně touto cestou gratulujeme a přejeme úspěchy v práci pro Společnost.


    Po schůzi pobočky ČAS, a to se již dostáváme k hlavnímu programu dne, navázal po krátké přestávce první vrchol večera. Bylo jím vyhlášení vítěze, tedy vlastně vítězky, soutěže "Chyť si svou Perseidu". Zaslouženou vítězkou se stala Jana Bartová z Červeného Kostelce, která své chytání slz svatého Vavřince nezachytila pomocí fotografie ani kresby, ale začarovala ho do krásného literárního dílka, které nyní, při předání ceny, osobně zaplněnému sálu přečetla. Vítězka byla po svém autorském čtení odměněna zaslouženým potleskem všech přítomných a cenou pro vítěze, kterou osobně předal ředitel naší hvězdárny.


    Poté následovala očekávaná přednáška našeho slovenského kolegy, Ivana Dorotoviče. Dr. Dorotovič proslovil před zaplněným přednáškovým sálem zajímavou přednášku, představující posluchačům činnost Slovenské ústřední hvězdárny v Hurbanovu, kde působí na pozici vedoucího odborně-pozorovatelského oddělení. Jako dlouholetý pracovník této instituce nás poutavým vyprávěním přímého účastníka seznámil s historií hvězdárny, prolnutou popisem mnoha milníků jak odborných, tak i popularizačních. Po vlastní přednášce proběhla ještě krátká diskuse, během které přednášející zodpověděl několik dotazů z různých oblastí. Na úplný závěr Dr. Dorotovič ještě předal překvapené vítězce výše zmiňované soutěže drobné dary, tentokrát od slovenských astronomů.


    Po skončení přednášky nastal na hvězdárně volnější program. Návštěvníci sice nemohli kvůli nepřízni počasí pozorovat oblohu dalekohledy, mohli se ovšem s vybavením Hvězdárny za přítomnosti pracovníků alespoň seznámit. V hlavní chodbě hvězdárny byla formou výstavy fotografií prezentována historie naší hvězdárny od jejího založení do současnosti, k dispozici byli pro "kuloárovou" diskusi pracovníci hvězdárny i jejich kolegové ze spřátelených institucí. A jak už to na oslavách bývá, k dispozici bylo drobné občerstvení, při jehož konzumaci strávilo mnoho přítomných příjemné chvíle v přátelské diskusi na různá témata.


    Děkujeme všem kolegům, přátelům, starostovi města Úpice i návštěvníkům z řad veřejnosti, že si i v pátek třináctého našli chvilku na toto narozeninové setkání. A nezapomeňte. Za rok nám bude 57 !


Logo Královéhradeckého kraje Soutěž "Chyť si svou Perseidu" byla realizována za finanční podpory Královéhradeckého kraje v rámci projektu „Přibližme dětem nejzajímavější astronomické úkazy roku 2015“ evidovaného pod číslem 15SMR02-0016

Foto: Zbyněk Melich, Richard Kotrba

[Akt. známka (jako ve škole): 1,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Richard Kotrba | Počet komentářů: 64 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs