Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Informace

* Proběhlý Keltský telegraf na pár fotografiích

Vydáno dne 26. 03. 2018 (1475 přečtení)

kelt-telegraf-1 kelt-telegraf-2 V sobotu 24.3. jsme na dvou stanovištích zajišťovali předání světla Keltského telegrafu. Světlo bylo předáváno moderní formou a to pomocí světelné zábavní pyrotechniky. Časy odpálení na námi obsazených stanovištích (u úpické hvězdárny a u rozhledny Žaltman) byly oproti rozpisu stejně jako loni prohozeny, aby lidé na kuksovských Šancích měli možnost vidět světlo stanoviště odpalovaného časově před nimi.


keltsky-telegraf-navs-foto-mesic Na úpickou hvězdárnu přišlo na Keltský telegraf asi 25 lidí, z toho asi polovina byly děti. Z parkoviště před hvězdárnou jsme ve 20:28 viděli rachejtli z Dobrošova. Ve 20:32 jsme z parkoviště odpálili tři zelené úpické rachejtle (dvě z nich se nám podařilo vyfotit a vidíte je na fotkách) a dvě minuty poté jsme viděli světelný signál nad Žaltmanem. Ti, kteří si s sebou přinesli buřt nebo párek, se pak usadili k ohništi a opékali, ti, kteří dali přednost teplu hvězdárny (nebo stačili párek sníst studený už po cestě na hvězdárnu:-), poseděli půlhodinku v promítacím sále hvězdárny, kde si poslechli novinky z astronomie a shlédli pár krátkých filmů z Mezinárodní kosmické stanice a prezentaci o Keltském telegrafu. Od 21. do 22. hodiny večerní jsme pak společně pozorovali dalekohledem v hlavní kopuli hvězdárny noční oblohu, zejména Měsíc v první čtvti. Jeden z návštěvníků mám zaslal fotografii, kterou během pozorování pořídil mobilem a my ji připojujeme (podobně jako fotografie připojená k nedávnému facebookovému příspěvku hvězdárny popisujícímu, jak jsme v Úpici s návštěvníky pozorovali zákryt zákryt Aldebaranu Měsícem, i u této fotografie jsou patrné optické vady, opět bylo fotografováno mobilem z ruky za okulárem - dalekohled Mertz 160/1785, okulár typ Plössl 40mm.)

keltsky-telegraf-zaltman-3 I pod rozhlednu Žaltman dorazilo kolem 25 lidí, převážně dětí. V případě tohoto stanoviště byly odpáleny 3 kulové pumy, na horní plošině rozhledny jsme dočasně namontovali speciálně pro tento typ pyrotechniky vyrobený držák. Pod Žaltmanem byl po odpálení signálu uchystaný program na nedaleké Jestřebí boudě a to keltská muzika v podání kapely Městská. Více si o sobotním dění pod Žaltmanem můžete přečíst v příspěvku Honzy Klimeše v komentářích na www.keltskytelegraf.cz.

Internetové stránky www.keltskytelegraf.cz toho večera zřejmě neustály nával internetových návštěvníků a byly nedostupné, to ale příchozí na hvězdárnu ani příchozí na Žaltman trápit nemuselo.

[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs