
Letošní Pozorovací víkend Hvězdárny v Úpici začal v pátek 28.6. odpoledne stavěním stanů a seznamováním se. Letos jsme ani nenaplnili kapacitu. Přivítali jsme 11 mladých zájemců o astronomii, povětšinou žáků prvních stupňů základních škol.

Že se pozorovací víkend líbí, dosvědčuje to, že z 11 letošních účastníků jich 10 bylo na úpickém pozorovacím víkendu i loni. Program byl i letos rozmanitý a i když každého zaujalo trochu něco jiného, nikdo se nenudil.

Noci byly jasné, a tak se oba večery pozorovalo dalekohledy. Dny byly také jasné a odpolední teploty stoupaly hodně nad 30 stupňů Celsia, ale pití bylo dost, a tak se vedra dala zvládnout.
V rámci přichystaného programu si děti například slepovaly papírové modely raket a přistávacích modulů včetně padáků (u padáků jsme hned zkoušeli funkčnost), také si vyráběly fotografie listů rostlin pomocí kyanotypie nebo sestrojovaly sluneční hodiny. Také se různě povídalo a přednášelo, hlavně o dalekohledech, raketách, vesmíru a lidech na Měsíci.

A letos se v rámci programu poprvé nainstalovaly i dvě amatérské meteorologické stanice a zabrousilo se do oblasti sledování a předpovídání počasí.

Samozřejmě nechybělo tradiční vypouštění balonků plněných heliem přičemž každý z balónků měl připevněný vzkaz pro nálezce. Balonků jsme vypustili jedenáct, každý účastník dostal a po přivázání vzkazu vypustil jeden. K 2. červenci 2019 se zatím žádný nálezce neozval, takže kam který balónek doletěl, ještě nevíme. Vlastně o jednom balónku víme. Ten si můžete zkusit najít na poslední přiložené fotografii, doletěl jen do koruny stromu na okraji pozemku hvězdárny, vyfotografie byla pořízena den po vypuštění, takže balónek na fotce už visí směrem dolů.

V neděli byl pozorovací víkend zakončen veřejně přístupnou přednáškou pana Jana Sedláčka na téma přistání lidí na Měsící

a definitivní tečkou byl příjezd červeného "vesmírného" auta, které si mohly děti prohlédnout a prolézt, i když ani letos se nám nepodařilo sehnat přímo Muskův elektromobil. Se všemi účastníky i novými mladými zájemci o astronomii se budeme těšit na viděnou zase za rok.
Aktualizace 30.10.2020: Oprava terminologie (kyanotypie)