Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

* Pohyby ve sluneční atmosféře v pohledu úpické hvězdárny - 2. díl

Vydáno dne 18. 04. 2020 (1344 přečtení)

snimek12 V posledním díle povídání o sluneční koróně jsme se zastavili u dynamických procesech v polárních parscích. Po proměření jednoho z nich, který se nacházel asi 9 stupňů od slunečního pólu, jsme zjistili, že se v něm rázová vlna pohybuje směrem od Slunce,a to rychlostí přibližně 59 až 74 km/s. Dnes se podíváme na tyto paprsky ještě jednou a povíme si ještě něco málo právě o tomto jednom.



obr3 Již z pouhého pohledu na sluneční póly během úplného zatmění nám ukáže některé z jejich vlastností. Již z toho, že je ve sluneční atmosféře vůbecc vidíme vyplývá, že jsou hustší než okolí. Jsou radiální a víceméně přímé. Z podrobnějšího studia víme, že jsou i chladnější než okolí a vidíme, že jsou to struktury magneticky otevřené (vlastně uzavřené v "nekonečnu"). Dosahují do vzdálenosti až 20 slunečních poloměrů od povrchu Slunce a jsou pozorovatelné zejména v období slunečního minima. Zistilo se, že jsou jedním ze zdrojů slunečního větru, tedy toku částic od Slunce do meziplanetárního prostoru.

sn10 Již minule jsme si pověděli, že tyto paprsky vykazují jistou dynamiku. Ze studia spekter i ze změn ve struktuře těchto paprsků zjišťujeme, jak se pohybuje hmota či rázové vlny uvnitř magnetických trubic těchto paprsků. Naše vlastní měření ukázala rychlosti řádově desítek km/s, což jsme zjistili nejen u tohoto paprsku, ale při proměření strukturálních změn v mnoha paprscích během různých zatmění. Srovnáním s pozorováními pořízenými s koronálními dalekohledy na družici SOHO jsme též potvrdili životnost okolo 15 hodin, stejně jak ukazují pozorování z družic v jiných spektrálních oborech.

obr12 Ovšem každý pohyb má svůj původ. Takže něco muselo způsobit i pohyb v tomto koronálním paprsku. Ovšem co? Na vloženém obrázku na přiloženém snímku se severní částí Slunce je bílou ryskou u jeho horního okraje označena poloha studovaného paprsku. Pečlivým proměřením snímků pořízených během jednoho pozorování na jednou místě ukázalo, že paprsek se "kýve". I když jsme nezachytili pozorováním celou periodu kývání paprsku, odhadli jsme, že jedem kmit trval okolo 5 až 10 minut a paprsek se v oblasti okraje snímku pohybova stranově rychlostí přibližně 50 km/s. Všechny tyto vlastnosti se nápadně podobají průměrným rychlostem u rotujících, tzv. "twisting" spikulí. Stejně tak rychlosti materiálu urychlovaného směrem od Slunce je ve spikulích podobná, jako byla námi naměřená rychlost v polárních paprscích. To nás nakonec vedlo k doměnce souvislosti těchto dvou jevů.

Tím pro tentokrát ukončíme povídání o polárních oblastech Slunce, abychom se někdy příště podívali opět někam jinam na Slunce.

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs