Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Meteorologie

* Jaké je u vás klima? Díl 5.: Tak jdeme na nakládáni dat, pardon nakládání s daty

Vydáno dne 04. 05. 2020 (1637 přečtení)

V průběhu našeho miniseriálu padlo několik slibů, čemu všemu se budeme věnovat. Jeden ze slibů byl, že datům, další že si řekneme něco málo o klimatu v okolí Úpice. Abychom si dali čas, než někteří dokončí stavbu staničky či jíným přiijde domů hotová, povíme si, jak pracovat na základní úrovni s daty. Takže připravit - pozor- teď!

Jakmile začnou proudit data ze staničky, musíme mít jasno, jak je budeme uchovávat pro další použití a bádání v budoucnu. Koneckonců chceme přece studovat klima, takže za 30 či 50 let to budeme opravdu potřebovat. A mnozí i mnohem dříve. A i když někdo zvolí nejjednodušší cestu ukládání napozorovaných dat - tedy papír a tužku, doporučuji alespoň některé údaje jednou za měsíc zpracovat a zanést do počítače. Jde například o denní a měsíční maximální teplotu, minimální teplotu, každý další extrém je dobrý. To se bude hodit po čase, abychom mohli srovnávat dny, řešit průměrnost dne v roce v daném kritériu atd. Pokud to začnete dělat zpětně z ručních záznamů, tak můžete taky nad tímto úkolem strávit dosti dlouhou dobu. A v počítači se mnohem snadněji mění hodnoty napozorovaných rekordů.

Takže první radu máme za sebou. Teď pro úplné začátečníky pár termínů. Nic složitého, jen pro porozumění dalším informacím v seriálu.

Prvním termínem je průměrná teplota. Ve většině případů jde o běžný aritmetický průměr hodnot, například měsíční průměr dostanu jako aritmetický průměr denních průměrů, roční z měsíčních či denních. Ale musím mít ten denní průměr. A tady je důležitý rozdíl. Dnes je vše v pozorovací praxi jinak, většina stanic běží v digitálním režimu, ať jsou zařazeny do jakékoli kategorie. Ale v minulosti se stanice dělily na synoptické - tam se měřilo každou hodinu (na letištích pak i v kratších intervalech), a klimatické, ve většině případů obsluhované dobrovolnými spolupracovníky. A protože ti také chodili do práce a měli další povinnosti, synoptický režim byl za těchto podmínek nerealizovatelný. Po dlouhých pokusech se nakonec svět sjednotil na "klimatologických" termínech měření. A ty jsou 7, 14 a 21 hodin. Tolik slov a nakonec tak banální sdělení! Souhlasíte? Ano? No tak to jsem Vás dostal! Protože jsou tu hned dva zádrhely. Ten první je, že přes den máme interval 7 hodin. Ale mezi večerním a ranním termínem je pak okno, které je delší a nemáme ho dobře pokryté - vždyť na rozdíl od dne, kdy sem tam počasí a jeho změny zaregistrujeme i při jiné činnosti - v noci spíme. Ale potřebujeme noční počasí zahrnout do výsledku. Proto se denní průměrná teplota počítá jako

Tp = (T7 + T14 + 2 * T21) / 4.

kde T7, T,14 a T21 značí změřenou teplotu v termínech 7, 14 a 21 hodin a Tp je výsledná denní průměrná teplota.

Druhý zádrhel je, že měříme v místním čase. A co to je? No čas přímo na poledníku, který prochází Vaším pozorovacím místem. Takže pro naši hvězdárnu se zeměpisnou délkou 16° 0' 44" východní délky to znamená, že jsme o 4 minuty a 3 sekundy napřed vůči hodinkám. A v létě díky našim ekonomům ještě připočítáváme tu hodinu posunu. Ve výsledku v zimě "7" hodin = 6:56, v létě 7:56 (sekundy zaokrouhlíme v tomto případě dolů). A proč to tak meteorologové komplikují? Tak to je prosté. Každé fyzikální měření je nutno provádět za pokud možno stejných podmínek. My potřebujeme srovnávat také data nejen v různých dnech, ale také z různých stanic. a jeden z klíčových faktorů, které měření počasí ovlivní, je výška Slunce nad obzorem. Měříme-li v místním čase, pak je pro velké území tato výška v daný den stejná a data lze bez problémů srovnávat a vztahovat k sobě. A právě proto, že měříme v co možná stejných podmínkách, můžeme dostat po zpracování v námi oblíbeném programu graf průměrné roční teploty, který najdete také v prvním dílu seriálu (a ještě se k němu vrátíme v některém z dalších), nebo třeba 3D graf měsíční průměrné teploty.

Druhým termínem je maximální a minimálni teplota. Tak ono je to jasné, jen se sluší podotknout, že se odečítají k termínu 7 hodin.

Jako další je tu arktický den. To je den, ve kterém denní maximální teplota byla nižší než – 10 °C.

A zbývá pro dnešek poslední „ošklivé“ slovíčko a to tropický den. Ten je zase takový, kdy maximum je vyšší než 30 °C.

Samozřejmě podobné parametry stanovujeme i pro srážky, sluneční svit, tlak vzduchu, rychlost větru atd. Záleží na naší instrumentální výbavě. A také na tom, za jakým účelem to chceme dělat. A pozor, i poloprofesionální staničky s výstupem rovnou na web nedělají vše, takže pokud to s pozorováním myslíte vážně, nemine Vás sezení nad daty a tu a tam psaní skriptů pro zpracování v daném prostředí. Ale to patří k údělu pozorovatele počasí. A alespoň budete „pojištěni“ pro případ selhání techniky (tedy za předpokladu, že zpracované výstupy alespoň jednou za měsíc také vytisknete nebo zaarchivujete ve formátu čitelném v čemkoli, i starém). Pokud by bylo třeba nějakých tipů, tak neváhejte a obraťte se na autora - tedy na mne - zkusíme společně najít řešení pro Vás vhodné.

Tak hurá do pozorování, zpracovávání a archivování dle individuálních hledisek a pozorovaných parametrů. Jen nezapomeňme, že to hlavní k problematice klimatu přijde až v budoucnu, kdy budeme mít k dispozici delší pozorovací řadu. Takže ať jsou data přehledná, zazálohovaná a rekordy správně zaznamenané.[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Jan Klimeš ml | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Hvězdárna v Úpici, ČHMÚ
  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs