Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32 Úpice
tel:  499 882 289
e-mail:  hvezdarna@obsupice.cz
Poloha:  N50°30'27,5", E16°00'44"
  | Hlavní stránka | Program | Vstupné | Vyhledávání | Download | | Staré stránky | BLIND FRIENDLY |

  Webkamera
(c) Rudolf

  Slunce aktuálně

  Geomg aktivita

  Polární záře

  Rubriky
Akce 2004
Akce 2005
Akce 2006
Akce 2007
Akce 2008
Akce 2009
Akce 2010
Akce 2011
Astronomická Společnost
Hvězdné objekty
Informace
Meteorologie
Meziplanetární hmota
Pozorování
Program
Seismo
Slunce
Solar Data

Počet zobrazených článků: 13 (z celkem 13 nalezených)

Fotografie: Most přes neposlušnou sopku
(Petr Horálek, Hvězdné objekty, 12.02.2014)
Už je tomu nějaký ten pátek, co jsme slyšeli o poslední opravdu silné sopečné erupci. Takové, aby otřásla prakticky celou Zemí, ovzduší začadila nepříjemným sirnatým popelem, doslova přestavěla k novému obrazu své okolí a sama utrpěla vážnou ztrátu svého vrcholového materiálu a uvolnila místo obří kaldeře a časem i vodě nového jezera. Asi poslední doslova vražednou erupci zažili v roce 1991 Filipínci, kteří s děsem v očích sledovali, jak jim ostrov Luzon ničí vulkanický výkřik sopky Pinatubo. Tento snímek ovšem skrývá tiché napětí, které výrazně uklidňuje pilíř noci v podobě Mléčné dráhy. Neposlušná sopka ne tak daleko na obzoru, v pravé dolní části snímku, prvně vykřikla před asi 150 tisíci lety a svou činností utvořila světem obdivovaný národní park. Už tušíte, nad jakou neposlušnou sopkou je „postaven“ hvězdnatý most?

Supernova v Doutníkové galaxii
(Petr Horálek, Hvězdné objekty, 23.01.2014)
Na noční obloze se opět děje raritní podívaná. Tentokráte však zejména pro majitele nějakých středně velikých přístrojů pokud možno dále od měst. V galaxii M82, lidově označované "Doutník", vybuchla jasná supernova. Jde o typ Ia, čili vzplanutí v nesourodé dvojici hvězd - často hustého bílého trpaslíka a hmotného rudého obra. SUpernova je v galaxii krásným doplňkem pro fotografy, neboť samotná galaxie patří mezi nejvděčnější objekty tohoto typu. Supernova bude pozorovatelná jen několik následujících dní, maximálně týdnů, než opět výrazně pohasne.

Autorem článku je Karel Halíř z Hvězdárny v Rokycanech.

ČAM Listopad 2013: Pohled do kosmického srdce
(Marcel Bělík, Hvězdné objekty, 05.12.2013)
Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2013 obdržel snímek „Pohled do kosmického srdce“, jehož autorem je Pavol Kollárik.

Když japonští programátoři počítačových her představili 22. května 1980 hru Pac-Man, netušili jistě, že se stane hrou téměř kultovní, že se stane předlohou pro mnoho písniček a dokonce i pro televizní seriál. A stejně jako v kultech starých Řeků, jejichž hrdinové se často dostali na oblohu, stalo se tak i Pac-Manovi. Nemůže za to ovšem hromovládný Zeus, ale astronomové, kteří takto pojmenovali mlhovinu s jinak nepříliš poetickým označením NGC 281.

Tisková zpráva České astronomické společnosti. Autor: Marcel Bělík.

ČAM Září 2013: Cestičky Perseid
(Marcel Bělík, Hvězdné objekty, 11.10.2013)
Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2013 obdržel snímek „Cestičky Perseid“, jehož autorem je Petr Horálek.

Je jich více než šedesát, těch cestiček, které vypálily do srpnové oblohy úlomky komety 109P Swift-Tuttle na svém posledním průletu kolem Země. Během několika nocí je zobrazil fotoaparát českého astrofotografa Petra Horálka. Nezachytil ovšem pouze tyto pomíjivé stopy, nýbrž i objekty mnohem robustnější, třeba tisíce hvězd našeho hvězdného domova i vzdálené galaxie. Ani to však není vše.

Historický skok do medzihviezdneho priestoru
(redakce, Hvězdné objekty, 13.09.2013)
NASA oficiálne oznámila, že sonda Voyager 1 sa nachádza v medzihviezdnom priestore. Je to prelomový, historický okamih, nakoľko je to prvý predmet vyrobený ľuďmi, ktorý dosiahol medzihviezdny priestor. NASA spresnila aj samotný vstup do medzihviezdneho priestoru a oznámila, že Voyager 1 opustil našu Slnečnú sústavu už pred rokom.

Autor článku je Roman Mikušinec.

Nahlédněte do souhvězdí Pastýře
(redakce, Hvězdné objekty, 10.07.2013)
Souhvězdí Pastýře se řadí mezi vůbec nejstarší pojmenovaná souhvězdí. Představuje chudého pastýře, jenž vynalezl pluh tažený voly. Za tento opravdu převratný vynález jej Zeus, nejvyšší bůh a vládce nebes, přenesl na oblohu. Název souhvězdí Pastýř (Bootes) je složeninou dvou řeckých slov. Boos znamená „býk“ a teo „poháním“. K tomuto souhvězdí se váže řada antických bájí. Je to dáno mimo jiné i tím, že své jméno získalo již před minimálně 3000 roky. Ovšem jeho historie zdaleka není to jediné, co jej činí tak zajímavé. Najdeme zde krásné vícenásobné hvězdy, nejjasnější hvězdu severní oblohy a na přelomu června a července z něj dokonce vylétají meteory...

Autorem článku je Karel Halíř z Hvězdárny v Rokycanech

ČAM za červen 2013: Kompletní Messierův katalog
(Petr Horálek, Hvězdné objekty, 04.07.2013)
Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2013 obdržel snímek „Kompletní Messierův katalog“, jehož autorem je David Kraft. чай с гвоздикой

Tisková zpráva České astronomické společnosti гвоздика

Fotografie: Temný Uhelný pytel vychází
(Petr Horálek, Hvězdné objekty, 03.07.2013)
Pokud vás zaujala filmová trilogie o Temném rytíři nesmírně talentovaného Christophera Nolana, pak se u názvu obrázku zastavíte dvakrát... Kdysi dávno v jedné daleké, předaleké galaxii... Ne, i to je trošku jiný příběh. Příběh této fotografie je mnohem klidnější, ačkoliv plný trpělivosti a čekání na dozrání. Začíná na odlehlé vysušené mýtince u silnice číslo 81, Mulligan Hwy, která spojuje v délce 270 km queenslandská města Mareeba a Cooktown v severovýchodní Austrálii. Už je to přes půl roku, kdy se na této úchvatné části australské pustiny odehrálo ještě silněji pod kůži zarývající se úplné zatmění Slunce. Dva "osamělí vlci", Petr Horálek a Dano Sokol se do této krajiny vydali o dva dny později znovu, aby zachytili listopadovou romanci vycházající temné mlhoviny u jižního nebeského pólu...

Fotografie: Jarní Mléčná dráha
(Petr Horálek, Hvězdné objekty, 10.05.2013)
S posledními dny se sneslo nad celé naše území už skoro letní počasí, dopované krásnou vůní jarních kvetoucích rostlin a stromů. K večeru občas nebe bičovaly blesky a při vyjasnění se pohledem přes dalekohled ještě stále (!) dala vyhledat kometa PanSTARRS. Co ovšem stojí za to, je vyčkat si do samotného časného rána. S postupem Slunce výš a výš nad obzor jsou noci o dost kratší než třeba před dvěma měsíci, stmívá se pozdě kolem 22. hodiny a rozednívá se už přibližně ve 3:30 ráno. Takže vydržet do té třetí není takové terno. A odměna? Za jasných nocí daleko od měst stříbřitý pás Mléčné dráhy...

Fotografie: Magellanova mračna
(Petr Horálek, Hvězdné objekty, 22.01.2013)
Že fascinující vesmír máme někdy sotva za rohem, už poměrně dobře víme. Ale že několik těch skvostných částí nebe sice z naší kotliny nikdy nespatříme, ale rozhodně se vyplatí za nimi vycestovat, o tom se vás v dnešním článku pokusíme přesvědčit. Představujeme fotografii vzdálených poutníků kolem naší Galaxie, které žel zdobí jenom jižní nebe. Jde o nepravidelné galaxie známé jako Velké a Malé Magellanovo mračno.

Fotografie: Jižní pól
(Petr Horálek, Hvězdné objekty, 17.01.2013)
Jak asi víte, Hvězdárna Úpice je mimo jiné známa i tím, že zde najdete astrograf Jindřicha Zemana a že se velmi významně podílí na prestižní České astrofotografii měsíce. I v rámci činnosti hvězdárny ovšem vznikají zajímavé fotografie, které naši astronomové pořizují při významných nebeských událostech nebo v době expedic. Není třeba připomínat, že každá fotografie má opravdu co říct a že i příběh jejího vzniku je někdy nesmírně zajímavý. Dneska vás pozveme s fotografií Jižní pól pod tu část oblohy, kterou z našich končin žel nikdy nespatříme.

Optický protějšek gama záblesku GRB 100906A
(Libor Vyskočil, Hvězdné objekty, 05.10.2010)
Optický protějšek  gama záblesku GRB 100906A
   Dne 6. září 2010 ve 13 h 49 m 27s UT zaznamenala družice Swift záblesk záření gama přicházející z oblasti na hranici souhvězdí Persea a Cassiopeie o přibližných souřadnicích RA(J2000) = 01h 54m 50s Dec (J2000) = +55° 36´ 50´´ jen asi 4° jihozápadně od známé dvojité otevřené hvězdokupy chí a h Per.

Nova Sagittarii 2005
(Libor Vyskočil, Hvězdné objekty, 04.04.2005)
Foto Libor Vyskočil Objev novy v souhvězdí Střelce byl oznámen v cirkuláři IAU č. 8500 ze dne 29. Mar. 2005 V noci z 30./31. Mar. 2005 jsem se pokusil novu vyfotografovat. Z naší zeměpisné šířky je nova obtížně pozorovatelná. Vychází sice kolem 01 h UT , ale vzhledem k deklinaci -26 stupňů stoupá nad obzor velmi zvolna .........

  Kde nás najdete

Zvětšit mapu

  Seismogram Úpice (UTC)

  Slunce Ha,Ca,Wl,ZaHa
ha ca
wl zaha

  Meteory-radar
Meteory pozorovné radarem

  ATM + GEOM
Atmosferiky
Šumy 32
Geomagnetika
Radon
Vysvětlení

  Počasí v Úpici (CHMI)

  Spřízněné stránky

продажа кофе в зернах

Tento web byl vytvořen díky redakčnímu systému PHPRs